Černochová: Ministři EU posoudí dodávky zbraní Ukrajině a výcvik vojáků

Nejdůležitějším tématem neformálního zasedání ministrů obrany členských zemí Evropské unie v Praze bude ruská agrese na Ukrajině. Ministři budou hovořit o tom, jak napadenou zemi podpořit – zejména dodávkami zbraní a výcvikem vojáků. Před dnešním jednáním to novinářům řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). K zasedání se podle ní přes videotelefon připojí její ukrajinský protějšek Oleksij Reznikov. Šéf unijní diplomacie Borell, že ministři obrany EU projednají ustavení výcvikové mise pro ukrajinské vojáky.

Dalším bodem jednání bude podle ministryně situace v Africe a dalších místech, které se Rusko snaží destabilizovat.

Ministři obrany do Prahy přijeli v pondělí, kdy je čekalo neformální uvítání v Míčovně Pražského hradu. Hlavní část jednání je naplánována na dnešní dopoledne a odpoledne. Klíčovým tématem, které se bude prolínat celým setkáním, bude válka na Ukrajině a její dopady na bezpečnost členských zemí EU. Dále ministři projednají nedostatky v investicích EU do obrany.

V souvislosti s Afrikou chtějí ministři probrat budoucnost výcvikové mise Evropské unie v Mali a další zapojení EU v regionu.

Autor: ČTK