Českem projde studená fronta, přesto bude víkend suchý s teplotami nad 20 stupni

Ze čtvrtečních 22 až 26 stupňů Celsia a v Čechách až 28 stupňů se v pátek a sobotu mírně ochladí. V pátek bude 20 až 24 stupňů, v sobotu 18 až 22 stupňů, sucho tím ale neskončí. Bude to důsledek studené fronty, která v pátek projde Českem. Podle meteorologů ale bude slabá a nevýrazná a příliš pršet z ní nebude.

Podle meteoroložky ČT Marie Odstrčilové z ní spadne „jen pár kapek“, a to hlavně na hory na severu republiky. „S největší pravděpodobností do Jizerských hor, anebo Krkonoš. V pátek tak zůstane jasno, polojasno. Na nevýrazné studené frontě bude sice mraků přibývat, ale nebude to mnoho. Bude se tvořit kupovitá oblačnost,“ dodala.

Po sobotním ochlazení se od neděle začne zase oteplovat na maximálních 20 až 24 stupňů, v Polabí a Poohří může být až 26 stupňů Celsia.

Kvůli trvajícímu suchu platí výstraha na zvýšené riziko požárů, které zatím vyhlásil Český hydrometeorologický ústav pro část Čech, konkrétně celý Karlovarský, Plzeňský, Ústecký a Středočeský kraj a Prahu a také níže položené oblasti Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje. V těchto oblastech doporučili meteorologové nerozdělávat ohně v přírodě, a zejména v lesích, nevypalovat trávu či neodhazovat cigaretové nedopalky.

Úřady přetavily doporučení i do závazných zákazů rozdělávání ohně, což například znamená, že se nemohou konat plánované táboráky ani nevyjedou parní lokomotivy. Například sobotní jízdy ke dnu dětí z Prahy do Vraného nad Vltavou se budou muset obejít s dieselovými náhradami.

Výstraha je vyhlášena do odvolání. Podle Odstrčilové by mohl ČHMÚ i zvýšit nynější nízký stupeň výstrahy nebo varování rozšířit na další oblasti.

Zdroj: ČT24