Česko se už nebude soudit o dotaci pro Agrofert, vláda žalobu na Komisi stáhla, píše iRozhlas

Současný kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) ve sporu pokračovat nechce. „Česká republika již sdělila Soudnímu dvoru EU, že si nepřeje v dotčeném řízení pokračovat. V návaznosti na to by nyní mělo být řízení Soudním dvorem EU zastaveno,“ řekla Wernerová iRozhlasu.

Projednávání žaloby bylo od začátku roku 2021 pozastavené kvůli auditnímu šetření možného Babišova střetu zájmu v oblasti evropských zemědělských dotací. Závěry auditu Česko obdrželo na jaře. Za chyby v dotacích mu Komise vyměřila sankci více než 3,2 milionu eur (zhruba 78,7 milionu korun). Samotného střetu zájmů expremiéra se však týkala jen malá část celkové pokuty, zhruba 746 tisíc korun. Dokončením auditu a zveřejněním jeho závěrů padly poslední důvody, které podle ministerstva zahraničí bránily stažení žaloby.

O spornou evropskou dotaci na modernizaci farmy kuřat žádala společnost Schrom Farms, která je dceřinou firmou holdingu Agrofert. Firma peníze dostala ze státního rozpočtu, Evropská komise je ale posléze odmítla Česku proplatit.

BABIŠ STŘET ZÁJMŮ ODMÍTÁ
Bývalý premiér a předseda opozičního hnutí ANO Babiš střet zájmů od počátku odmítá. Stejně jako holding Agrofert trvá na tom, že postupoval podle práva. Naopak současná vláda se rozhodla výsledek auditu přijmout tím, že žalobu nakonec nepodala. Podle dřívějších vyjádření ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) bude Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) chtít vymáhat neoprávněné dotace zpět.

Holding Agrofert sdružuje téměř dvě stovky firem. Působí v chemickém průmyslu, zemědělství a potravinářství. Kromě toho vlastní i lesnické společnosti, podniká také v segmentu pozemních technologií a technice, logistice, dopravě či v médiích.

Holdingu loni meziročně stouply konsolidované tržby o patnáct procent na 184,8 miliardy korun. Zisk po zdanění stoupl na 5,8 miliardy ze 3,8 miliardy korun v roce 2020.

Do února 2017 vlastnil Agrofert tehdejší premiér a předseda hnutí ANO Babiš, kvůli zákonu o střetu zájmů své akcie vložil do svěřenských fondů. Podle státní Evidence skutečných majitelů je však reálným vlastníkem holdingu, stále ho ovládá také podle auditu Evropské komise.