Kabinet projedná předlohy o pedagozích či teroristickém obsahu na webu

Návrh, který by umožnil absolventům magisterských oborů bez učitelské kvalifikace nejvýše tři roky učit na druhém stupni základních škol a středních školách předměty odpovídající jejich oboru, projedná na dnešním zasedání vláda. Ministři na své první schůzi po čtrnáctidenních vládních prázdninách projednají i předlohu proti šíření teroristického obsahu či několik poslaneckých novel.

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) bude chtít jednat o případné pomoci policistů a vojáků v prostoru Národního parku České Švýcarsko po rozsáhlém požáru. Ministři by se v závislosti na výsledku úterního neformálního jednání ve středočeských Liblicích mohli zabývat i energetickou krizí či budoucností šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka.

Novela zákona o pedagogických pracovnících obsahuje také zakotvení pravidla o výši učitelských výdělků. V programovém prohlášení vláda slíbila, že bude platy pedagogů udržovat aspoň na 130 procentech průměrné mzdy. Podle novely by se průměrný plat vyučujících měl stanovit na 1,4 násobku průměrné mzdy v ČR za předminulý rok, přičemž konkrétní výše tarifů by se stejně jako dosud určovala nařízením vlády.

Neutrální stanovisko patrně zaujme kabinet k návrhu poslanců vládního hnutí STAN, který má omezit stranám možnost přijímání darů od firem. Stejný postoj by mohli ministři schválit i u návrhu koaličních poslanců na změny ve fungování Národní sportovní agentury i novely, jejíž autoři mají v úmyslu rozšířit počet údajů vedených v registru půdy.

Na programu je také trojice nařízení, podle kterých od září vzrostou náhrady za ztrátu výdělku po pracovním úrazu či po nemoci z povolání, ale také pro pozůstalé po zemřelých pracovnících. Zvednout by se totiž měl průměrný příjem, ze kterého se počítají. Růst by měl stejně jako procentní část důchodu, která se kvůli vysoké inflaci od příštího měsíce mimořádně navyšuje o 5,2 procenta.

 

Autor: ČTK