Peru má svou metanolovou aféru, padělaný alkohol tam zabil přes padesát lidí

„Za září a říjen jsme zaznamenali 117 otrav metanolem, které v případě 54 lidí skončily smrtí,“ uvedl Eduardo Ortega, ředitel národního epidemiologického střediska, které má na starosti rovněž prevenci a kontrolu nemocí. „Tolik zaznamenaných případů otrav metanolem nemáme od roku 2010. Je to nejvyšší počet za poslední roky.“

V roce 2010 peruánské úřady zaznamenaly sedm případů otravy metanolem, nazývaným také metylalkohol nebo dřevitý či dřevný líh.

Ministerstvo zdravotnictví varovalo, že se metanol vyskytl ve dvou sycených nápojích s alkoholem prodávaných pod značkou Punto D Oro, vodce s příchutí marakuji (mučenky) a koktejlu piña colada. Vyzvalo výrobce, dovozce a obchodníky s lihovinami, aby v zájmu veřejnosti nepoužívali při výrobě metylalkohol ani metanol.

Případy otrav byly ohlášeny v polovině září v nejméně devíti nemocnicích v peruánské metropoli. Nemocnice Sergio Bernales v okrese Comas, který leží severně od Limy, minulý měsíc zaznamenala pětadvacet úmrtí po požití nápojů Punto D Oro.

[https://ct24admin.ceskatelevize.cz/sites/default/files/styles/crop_280x185/public/2665233-metanol.jpg?itok=Zb4YC0NO]LEVNĚJŠÍ NÁHRAŽKA ETANOLU
Metanol je často záměrně a nelegálně přidáván do alkoholických nápojů jako levnější alternativa etanolu, uvedl Methanol Institute, zastupující celosvětově firmy vyrábějící metanol. V průmyslu se metanol používá jako rozpouštědlo, nemrznoucí směs, odstraňovač či ředidlo.

Česko zažilo metanolovou aféru v minulé dekádě. Lihoviny s jedovatou příměsí způsobily mezi podzimem 2012 a únorem 2014 celkem 48 úmrtí. Šlo o druhou nejhorší katastrofu od vzniku České republiky. Více životů si vyžádaly jen povodně v roce 1997, při nichž zemřelo padesát lidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *