Policie, armáda i celníci na hranicích se Slovenskem cvičí zavedení kontrol

Na hranicích Česka se Slovenskem se dnes koná cvičení ke znovuzavedení kontrol. Zapojí se do něj policie, armáda a celní správa. Cvičení už začalo, policie fiktivní rozhodnutí vlády o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem přijala dnes v ranních hodinách. ČTK to řekla policejní mluvčí Hana Rubášová.

Cvičení už začalo, zasedá krizový štáb, aktivují se plány, uvedla mluvčí. Další informace sdělí policie na tiskové konferenci v 09:00 v Praze. Zúčastní se ho ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), policejní prezident Martin Vondrášek a zástupci zúčastněných bezpečnostních sborů. Vedle podrobností ke cvičení bude také policie informovat o stavu tranzitní nelegální migrace na českém území.

Podobné cvičení se konalo na hranicích se Slovenskem a Rakouskem loni na konci září. Ochranu hranic policie trénovala na bývalých hraničních přechodech Lanžhot, Mikulov a Starý Hrozenkov. Ozbrojené složky simulovaly opravdové podmínky, které by nastaly v případě nutnosti kontroly zavést. Vyzkoušely si také zadržení většího počtu migrantů, které představovali figuranti.

Cizinecká policie loni odhalila při nelegální migraci 11.170 cizinců, o 4077 více než v roce 2020. Je to nejvyšší počet od roku 2008, od kterého má ČTK údaje k dispozici. Statistiky však významně ovlivnila pandemie covidu-19, zahrnují totiž i cizince, kteří vstoupili do České republiky legálně, ale nesplnili protiepidemická nařízení.

Autor: ČTK