Poslanci řeší toleranci půl promile alkoholu pro vodáky a novelu služebního zákona

Do vládní novely o vnitrozemské plavbě by se nově mohla dostat tolerance alkoholu u vodáků. Půl promile alkoholu odpovídá přibližně dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům.

Tolerance by podle novely platila pouze pro vymezené úseky vodních cest, kde nehrozí velký provoz. Zároveň by se vztahovala pouze pro vůdce malých plavidel bez motoru. Poslanci se podobným návrhem zabývali už před třemi lety, tehdy nakonec schválen nebyl.

„Bude to mnohem víc odpovídat běžnému životu a zároveň to nevytváří žádné zbytečné riziko. Hranice půl promile v případě pohybu vodáků by i podle odborné veřejnosti neměla způsobovat žádná vážná rizika,“ uvedl pro Českou televizi před jednáním ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

ANO SE STAVÍ PROTI NOVELE SLUŽEBNÍHO ZÁKONA
Ve sněmovně bude čelit novela služebního zákona návrhu opozičního hnutí ANO na zamítnutí. Poslanci budou jednat o více než deseti opozičních pozměňovacích návrzích, které se týkají mimo jiné ponechání zákonného omezení počtu náměstků členů vlády.

Koaliční předloha předpokládá také další změny ve státní službě. Týkají se třeba zavedení funkčního období pro vedoucí úředníky a zrychlení výběrových řízení na obsazení míst ve státní správě.

Ve třetím čtení je ve sněmovně také úprava používání zdravotnických prostředků in vitro podle evropského nařízení a předloha k regulaci reklamy na veterinární přípravky. Prostředky in vitro jsou přístroje a vybavení, které se používají například pro vyšetřování a stanovení diagnózy ze vzorků krve, moči či materiálu z lidského těla.