Státní volební komise projedná výsledky obecních a prvního kola senátních voleb

Státní volební komise dnes ráno projedná výsledky voleb do zastupitelstev obcí a třetiny Senátu, které se konaly v pátek a sobotu. Po jejich schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů, pravděpodobně to bude v úterý. Od následujícího dne začne ubíhat desetidenní lhůta, v níž se voliči či kandidující strany mohou obrátit se stížnostmi na správní soudy. V případě senátních voleb tato lhůta začne až o týden později po senátním finále, které se uskuteční v pátek 30. září a v sobotu 1. října.

Voliči o víkendu rozhodli o složení 6383 zastupitelstev obcí, městských částí či obvodů. O 61.796 zastupitelských mandátů usilovalo 195.214 kandidátů. Volební účast dosáhla tentokrát 46,07 procenta, při minulých komunálních volbách v roce 2018 odevzdalo své hlasy 47,34 procenta voličů.

V senátních volbách se o 27 křesel ucházelo 178 kandidátů, 135 mužů a 43 žen. Již v prvním kole byli zvoleni tři senátoři – na Orlickoústecku starosta Letohradu Petr Fiala (KDU-ČSL), na Bruntálsku senátor ANO a ředitel nemocnice Ladislav Václavec a v Praze 6 obhájil mandát místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09). Účast v prvním kole senátních voleb byla letos 42,7 procenta, druhá nejvyšší od ustavení horní komory.

Vzhledem k volebnímu systému je sčítání a zpracování výsledků komunálních voleb v Česku nejnáročnější a nejdelší ze všech typů hlasování. Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 14:00, poslední okrsek byl zpracován v neděli ráno v 6:08.

Autor: ČTK