Tripartita bude jednat o cenách energií, rozpočtu i přípravách kurzarbeitu

Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů budou dnes odpoledne ve Strakově akademii jednat o opatřeních proti vysokým cenám energií, která kabinet Petra Fialy (ODS) přijal, a o návrhu státního rozpočtu na příští rok. Probrat mají podle programu zveřejněného úřadem vlády také materiál o dopadech změn v ekologické legislativě Evropské unie na Českou republiku či programy podpory z Modernizačního fondu.

Tématem tripartity má být i sporná novelizace zákoníku práce či stav jednání s Evropskou komisí o podmínkách kurzarbeitu v ČR.

Na zasedání v polovině září se tripartita dohodla, že ministerstvo práce připraví pravidla pro případné spuštění kurzarbeitu. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by se zkrácená práce s příspěvkem od státu na mzdy týkala firem, které se kvůli cenám energií dostaly do mimořádné krizové situace, a také jejich dodavatelů. „Děláme tyto kroky z preventivních důvodů,“ zdůraznil tehdy Jurečka. Dodal, že kurzarbeit jeho úřad nachystá jako zálohu, se spuštěním nyní nepočítá.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka se do krizové situace dostávají sklářské, keramické, slévárenské či hutní firmy, ale také veřejná doprava. Zaměstnavatelé vyzvali vládu ke zrychlení přípravy opatření podle dočasného krizového rámce EU.

Autor: ČTK

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *