Účastníci klimatické konference se shodli na závěrečném dokumentu. Není to dost, hodnotí Timmermans i šéf OSN

V sobotu dali někteří evropští státníci najevo, že se nemíní vzdát ambice udržet oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia a jsou připraveni odjet bez dohody, nebude-li v ní obsažena. V půl šesté ráno místního času však předseda konference Samí Šukrí poklepal kladívkem, což značí jednomyslnou shodu na závěrečném prohlášení COP27.

V prohlášení dvě stovky zemí znovu vyzývají k „urychlenému“ snížení emisí skleníkových plynů a potvrzují také dřívější závazek utlumit spalování uhlí. Text se ale nezmiňuje o konci ropy a zemního plynu. Prohlášení tak podle agentury DPA zůstává za požadavky mnoha států, klimatických aktivistů a ochránců životního prostředí, kteří považovali za naléhavé ukončení závislosti na špinavých zdrojích energie.

„Apeluji na vás, abyste tyto návrhy nevnímali jen jako slova na papíře, ale jako naši společnou zprávu světu, že jsme vyslyšeli volání našich vůdců i současných a budoucích generací, abychom nastavili správné tempo a směr zavádění cílů, které stanovila Pařížská dohoda,“ komentoval Šukrí přijetí dohody.

Státy mají podle prohlášení do příští klimatické konference vylepšit své plány na ochranu klimatu. Příští konference bude na konci příštího roku ve Spojených arabských emirátech.

Zásadní byla shoda na podobě fondu pro zranitelné země. Chudší země mají dostávat prostředky na zmírnění neodvratitelných důsledků oteplování Země, jako jsou stále častější sucha, záplavy a bouře, ale i stoupající hladina moří a vznik pouští. V závěru se nepíše o konkrétních sumách, ani o tom, kdo bude peníze poskytovat. Zvýhodněny mají být země, které jsou zvláště ohroženy, na což naléhala Evropská unie.

Vznik nového fondu nejdříve blokovaly Spojené státy, zatímco skupina známá pod označením G77 zahrnující více než 130 rozvojových zemí i Čínu naléhala na vznik fondu.

Přes jednomyslnou shodu na závěrečném prohlášení je místopředseda Evropské komise Frans Timmermans k jeho znění kritický. Považuje dohodu za nedostatečnou a kritizoval závazky některých států ohledně úsilí o omezení růstu teploty. Dohoda podle něj nenutí velké emitenty skleníkových plynů vynakládat dostatečné dodatečné úsilí o urychlení snižování emisí.

I generální tajemník OSN António Guterres podle agentury AFP není spokojen, protože se nepodařilo „drasticky snížit“ emise. Považuje ale za důležitou dohodu na společném fondu pro kompenzaci klimatických škod. Je to podle něj „důležitý krok směrem ke spravedlnosti“, i když i on cítí, že „to není dost“. „Ale je to naléhavě potřebný politický signál ke znovunabytí ztracené důvěry,“ uvedl Guterres. Hlas zemí, které klimatická krize zasáhla nejtvrději, musí být slyšen, zdůraznil.

 

ZDROJ: ČT24