V Íránu pokračovaly protesty kvůli úmrtí mladé ženy zadržené mravnostní policií

Dvaadvacetiletá žena zemřela v pátek poté, co upadla do kómatu. Policie ji zadržela o několik dní dříve v Teheránu. Od islámské revoluce z roku 1979 musejí Íránky nosit hidžáb a mravnostní policie na dodržování této povinnosti dohlíží.

Na sociálních sítích se objevily informace, že Amíníová byla zbita. Íránská policie to popřela a tvrdí, že dívce se udělalo špatně, když čekala s ostatními zadrženými ženami.

Stovky protestujících se v neděli shromáždily zejména kolem budovy univerzity v Teheránu a podle videozáznamů zveřejněných na internetu vykřikovaly hesla jako „Žena, život, svoboda“. Jak k tomu poznamenala agentura Reuters, tyto záběry nebylo možné nezávisle ověřit.

Íránská mravnostní policie je v poslední době kritizovaná za příliš přísné kontroly a postih zejména mladých žen. Šíří se videa, na nichž je vidět policisty, jak násilím strkají ženy do policejních aut. Konzervativní duchovenstvo je zastáncem přísných postihů včetně bičování. Když budou ženy chodit s odkrytými vlasy, povede to podle íránských duchovních k morálnímu rozkladu a rozpadu rodin.

Zdroj: ČT24

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *