V Liberci zemřel muž, na kterého spadl strom; silná bouře byla v Praze

V Liberci poblíž fotbalového stadionu U Nisy zemřel v pátek večer při bouřce muž, na kterého spadl strom. Byla s ním žena, která utrpěla středně těžké poranění. ČTK o tom informoval krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev. Hasiči v Česku měli kvůli vydatným dešťům do podvečera 165 výjezdů. Silná bouře byla i v Praze. Dnes odpoledne se mohou podle výstrahy meteorologů silné bouřky opakovat.

„Stalo se to za stadionem u Nisy, jak je cyklostezka,“ uvedl Georgiev. Muž zemřel na místě. „Lékař jen konstatoval smrt,“ řekl. Zraněnou ženu záchranáři převezli na traumacentrum liberecké nemocnice. „Utrpěla středně těžké poranění. Byla při vědomí, s posádkou komunikovala,“ dodal Georgiev.

Podle něj to byl večer jediný výjezd záchranářů do 21:45 v souvislosti s bouřkou. Bez zranění se obešel i hrůzostrašně vypadající pád stropu v McDonaldu, který je v přízemí obchodního centra Forum v Liberci. „Propadl se tam promáčený sádrokartonový strop, je to ale bez zranění,“ řekl ČTK krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda. Video, na kterém je zachycený pád stropu, lidé sdílí na sociálních sítích. Promáčený strop byl podle Suchardy v Liberci i v restauraci v radnici.

Páteční večerní bouře také zničila stánky na náměstí u liberecké radnice, dnes tam proto nebude sklářský trh, který se měl konat v rámci týdenního festivalu skla Crystal Valley Week. Na sociálních sítích o tom informovali organizátoři akce.

Poškozený je například také areál Curie Vítkov nad Chrastavou u Liberce, kde stejnojmenný spolek nadšenců přes 20 let buduje repliku středověkého velmožského sídla. „Plánujeme mimořádnou opravu, buď v neděli nebo po víkendu (upřesníme) pokud byste měli někdo čas, uvítáme pomoc,“ uvedl spolek na sociálních sítích.

Hasiči v Libereckém kraji měli během pátku v souvislosti s bouřkou přes 100 výjezdů k popadaným stromům či odčerpávání vody. Kvůli spadlým stromům byl zastaven provoz vlaků na několika úsecích tratí na Liberecku a na trati z Jablonce nad Nisou do Smržovky, vyplývá z informací Správy železnic.

Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu večer při bouřce během dvou hodin napršelo místy v Libereckém kraji přes 50 litrů vody na metr čtvereční a Lužická Nisa v Liberci se krátkodobě dostala na druhý povodňový stupeň. Po 19:30 hladina během hodiny vystoupala ve městě o více než metr, z 22 centimetrů na 135 centimetrů. Desítky centimetrů vody byly i na některých silnicích ve městě.

HASIČI MĚLI KVŮLI VYDATNÝM DEŠŤŮM DO PODVEČERA 165 VÝJEZDŮ
Do 18:00 měli hasiči v Česku kvůli silným dešťům 165 výjezdů. Nejvíce jich bylo v krajích Plzeňském, Ústeckém a Středočeském. Na twitteru o tom informoval Hasičský záchranný sbor ČR. Silná bouře byla i v Praze. Deště způsobily problémy v dopravě, hrozí také rozvodnění některých řek.

Hasiči zasahovali například u zaplavené lokální trati z Rokycan do Nezvěstic na jižním Plzeňsku. Provoz vlaků bude přerušen několik hodin. Problémy na železnici jsou i jinde. Například v Jarově u Prahy se sesunulo kamení na koleje, silnici a částečně na auto. Kolemjdoucí z něj vyprostili ženu, zraněná není.

V Praze vyjížděli hasiči vedle popadaných stromů také k zatopeným komunikacím a budovám. Strom přes tramvajové troleje spadl v Otakarově ulici v Praze 4 a v Ječné ulici v Praze 2. Ve Vršovicích voda zaplavila podchod.

Klabava na Rokycansku dosáhla třetího, tedy nejvyššího povodňového stupně, který značí stav ohrožení. Tato říčka reaguje na silné deště vždy nejrychleji ze všech toků v Plzeňském kraji, ale její hladina po deštích obvykle rychle klesá. V 19:00 platily v Česku ještě dva první stupně. Jeden byl na Klabavě v Rokycanech, druhý na Holoubkovském potoce také v Rokycanech. Na druhý stupeň vystoupal vpodvečer krátce také Botič v Nuslích, hladina tam ale rychle klesla.

Pro pátek platila výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před bouřkami do 23:00 pro téměř celé Česko s výjimkou částí Olomouckého a Moravskoslezského kraje. V celých Čechách mohly být bouřky velmi silné, s úhrnem srážek až 50 milimetrů, tedy 50 litrů na metr čtvereční. Na Moravě mohlo napršet asi 40 milimetrů srážek.

Dnes odpoledne se silné bouře do většiny Česka mohou vrátit. Výstraha platí v sobotu opět od 12:00 do 23:00 pro celou zemi kromě Ústeckého, Karlovarského a Plzeňského kraje. Meteorologové očekávají až 40 milimetrů srážek a krupobití.

počasí bouře

Autor: ČTK