V Záporožské elektrárně může dojít ke katastrofě, varuje šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii

„Hrajeme si s ohněm a mohlo by se stát něco opravdu velmi katastrofického,“ řekl v úterý na jednání v New Yorku Grossi. Šéf MAAE se minulý týden spolu s dalšími odborníky ze své organizace osobně vydal do Záporožské jaderné elektrárny, aby zhodnotil tamní situaci.

„Nyní je potřeba, abychom se bezodkladně dohodli na vytvoření ochranného štítu nebo bubliny kolem zařízení,“ sdělil Grossi v rozhovoru s americkou stanicí CNN. K vytvoření demilitarizované zóny kolem elektrárny vyzval na zasedání Rady bezpečnosti také generální tajemník OSN António Guterres.

MOSKVA AREÁL STŘEŽÍ, TVRDÍ RUSKÝ VELVYSLANEC
Návrh však v minulosti opakovaně odmítla Moskva, která tvrdí, že na elektrárnu útočí ukrajinské síly. Také v úterý se proti myšlence vytvoření demilitarizované zóny postavil ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja. „Ukrajinci by okamžitě vtrhli dovnitř a všechno zničili. My elektrárnu chráníme,“ uvedl ruský diplomat.

Německý velvyslanec při OSN Thomas Zahneisen naopak na zasedání Rady bezpečnosti připsal zodpovědnost za nebezpečnou situaci v elektrárně Rusku. „To Rusko elektrárnu militarizovalo. To Rusko tam rozmístilo (armádní) vybavení a vojáky,“ citovala německého velvyslance agentura DPA.

[https://ct24.ceskatelevize.cz/sites/default/files/styles/file-video_16x9/public/images/2665551-silhan.jpg?itok=sTOfxwr8]videoZPRAVODAJ ČT JAN ŠILHAN K AKTUÁLNÍ SITUACI NA UKRAJINĚ
Zdroj: ČT24Kyjev i Moskva se vzájemně obviňují z ostřelování areálu elektrárny a z útoků v jeho blízkosti. Obě strany zároveň odmítají, že by na zařízení útočily. Mezinárodní agentura pro atomovou energii v úterý zveřejnila zprávu, v níž informovala o výsledcích své mise do elektrárny. Inspekce podle zprávy zaznamenala škody v blízkosti reaktorových budov i poškozenou infrastrukturu. Zpráva nezmiňuje, kdo konkrétně je za situaci u elektrárny zodpovědný.

MAAE také uvedla, že její inspektoři v elektrárně potvrdili přítomnost ruských vojáků a vojenských vozidel a vybavení, a vyzvala k ukončení bojů v areálu jihoukrajinského zařízení a v jeho okolí.

LAVROV POŽADUJE DALŠÍ VYSVĚTLENÍ
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov žádá k částem zprávy MAAE o situaci v elektrárně dodatečná vysvětlení. Agentuře Interfax sdělil, že Moskva již odeslala příslušnou žádost.

„Je potřeba dalších vysvětlení, protože ve zprávě je řada otázek. Nebudu je teď vyjmenovávat, ale požádali jsme o objasnění generálního ředitele MAAE,“ uvedl ministr.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová již dříve obvinila západní země z vytváření tlaku na inspekci MAAE v elektrárně.

Zdroj: ČT24