Ve Zlíně vytvoří ANO koalici s trojblokem ODS, lidovců a Pirátů. O spojení se STAN budou jednat

Zatímco primátor a lídr ANO Jiří Korec řekl, že otázka zapojení STAN do koalice je ještě otevřená, podle lídra ODS Tomáše Goláně k tomu není důvod.

„Máme 27 mandátů z 41, to je poměrně silné. Nevidím vůbec žádný důvod, proč bychom k tomu měli STAN brát. Samozřejmě si s nimi promluvíme, mají tři mandáty, zeptáme se jich, co nabízí, co by si představovali. Ale myslím, že není reálné, že by s námi šli do koalice,“ řekl Goláň. Podle něj jde o názor celého trojbloku.

Koalice by podle Goláně mohla být sestavena velmi rychle, do konce příštího týdne by se mohla začít rýsovat koaliční dohoda. Rozdělení funkcí, radních a náměstků je však podle něj ještě předčasné.

[https://ct24.ceskatelevize.cz/sites/default/files/styles/crop_280x185/public/images/2186693-p201810060298901.jpeg?itok=WdfwkARJ]PRIMÁTOR: DRŽÍME LINKU
Korec potvrdil, že ANO bude o sestavení koalice jednat s dalšími společně s trojblokem. „Řekli jsme si, že vzhledem k tomu, že spolupráce v tomto končícím volebním období byla dobrá, tak na ni můžeme navázat,“ uvedl Korec. Ujistil, že kauza Dozimetr, která se hnutí STAN dotkla, se na zlínské radnici neprojevila.

„Na městě bylo vše transparentní. Díky mezilidské zkušenosti jsme je neodepsali. Držíme linku, byli bychom sami proti sobě, kdybychom najednou otočili a začali říkat, že jsme je nikdy neměli rádi a spolupracovat s nimi nechceme,“ prohlásil primátor.

Jednat chce kromě hnutí STAN i se zástupci Zlín 21, které bylo se ziskem sedmi mandátů druhé a v končícím období bylo v opozici. Do zastupitelstva se dostala ještě SPD, má čtyři mandáty, podle Korce však bude jednání jen zdvořilostní. Podle primátora by se v pondělí mělo jednat se STAN, čas není stanoven. Kdy bude jednání se Zlín 21 a SPD, ještě není jasné.

ANO v krajském Zlíně získalo 14 křesel, což je o pět více než před čtyřmi lety. Výrazně posílila také ODS, má sedm mandátů, v minulých volbách získala tři. „Jsem tímto výsledkem překvapen a jsem spokojen, máme více než dvojnásobek,“ uvedl Goláň. Lidovci s podporou TOP 09 a Piráti mají po třech mandátech. Primátorskou funkci si bude nárokovat Korec.