Výbuchy na autobusových zastávkách v Jeruzalémě zranily nejméně čtrnáct lidí, jeden zemřel

Autobusovou zastávkou na okraji Jeruzaléma ve středu otřásl nejprve jeden výbuch, krátce poté média informovala o druhé explozi v jeruzalémské čtvrti Ramot. První výbuch zranil dvanáct lidí, z toho dva vážně, a druhý na jiné zastávce zdemoloval autobus a zranil tři lidi, uvedli záchranáři. Policie později informovala, že jeden ze dvou vážně zraněných zemřel.

Podle prvních zjištění byla na obou místech umístěna výbušná zařízení, uvedla policie. Obě nálože explodovaly uprostřed dopravní špičky, policie uzavřela část hlavní dálnice vedoucí z města do Tel Avivu.

Videozáznam z doby krátce po prvním výbuchu ukázal trosky rozházené po chodníku, zatímco se ozývalo houkání sanitek. Agentura AP napsala, že podle záchranářů, kteří zasahovali na místě první exploze, je okolí zastávky silně poškozené.

„Byl to šílený výbuch. Všude jsou tu škody,“ řekl izraelskému armádnímu rozhlasu jeden ze zdravotníků, který zasahoval na místě první exploze. „Všude jsem viděl lidi se zraněními, kteří krváceli,“ dodal.

[https://ct24.ceskatelevize.cz/sites/default/files/styles/crop_280x185/public/images/2645934-novinarka.jpeg?itok=rK9H1Ysc]POCHVALA OD HAMÁSU
Izrael a Palestina v poslední době zažívají vlnu násilností, a to zejména na okupovaném Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě, tedy na územích, kterých se Izrael zmocnil za války v roce 1967. Letos bylo zabito nejméně devětadvacet Izraelců a více než 130 Palestinců.

Podle AP jsou ale bombové útoky od konce palestinského povstání před téměř dvaceti lety velmi vzácné, Palestinci v posledních letech prováděli spíše útoky pomocí bodných nebo střelných zbraní.

Islamistické hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy a kdysi provádělo sebevražedné atentáty proti Izraelcům, pachatele útoků pochválilo a exploze označilo za hrdinskou operaci. K výbuchům se však nepřihlásilo.

Zdroj: ČT24

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *