ŽIVĚ: Obrana o opatřeních, která mají zlepšit podmínky pro vojáky

ŽIVĚ: OBRANA O OPATŘENÍCH, KTERÁ MAJÍ ZLEPŠIT PODMÍNKY PRO VOJÁKY

Praha – Ministerstvo obrany dnes představí soubor opatření, která podle něj od začátku července zlepší podmínky služby vojáků v armádě. Na ranní tiskové konferenci vystoupí ministryně obrany Jana Černochová (ODS), náčelník generálního štábu Karel Řehka a státní tajemník ministerstva obrany Petr Vančura. ČTK bude briefing vysílat od 08:45 živě. Od 1. července vstoupí v účinnost novela zákona o vojácích z povolání, která pro příslušníky armády zavádí mimo jiné finanční benefity.

Novela navyšuje náborový příspěvek až na čtyřnásobek ze současného maxima 250.000 korun. Milion korun je ale horní hranice, ve skutečnosti bude podle ředitele odboru řízení lidských zdrojů ministerstva obrany Jaroslava Daňka náborový příspěvek maximálně 450.000 korun pro vysokoškoláky, kteří se rozhodnou v armádě vydržet osm let.

K dalším benefitům, které novela navyšuje, patří stabilizační příspěvek, příspěvek na bydlení a příplatek za službu v zahraničí. Cílem navýšení je podle vlády podpořit doplnění stavů armády a udržení současného personálu. Černochová i Řehka opakovaně poukazují na to, že armáda se potýká s nedostatkem lidí, nábory se podle nich nedaří. Aby armáda dosáhla cílů ze strategických plánů, musel by podle dřívějšího Řehkova vyjádření představovat čistý přírůstek 1200 vojáků ročně, loni byl sedm desítek lidí.

K začátku letošního roku čítal resort obrany 28.285 vojáků z povolání a 4521 členů aktivní zálohy. V armádě je ale podle Řehky asi 24.000 vojáků. Podle plánů by do roku 2030 chtěla mít armáda 30.000 vojáků z povolání a 10.000 příslušníků aktivní zálohy. Nové alianční cíle výstavby schopností podle Řehky navíc ukazují potřebu až 37.500 vojáků pro naplnění potřeb kolektivního odstrašení a obrany.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.