Severoirský protokol se otřásá. Ministr nařídil konec celních kontrol, šéf exekutivy se chystá rezignovat

Celní kontroly v severoirských přístavech měly podle nařízení tamního ministra zemědělství Edwina Pootse skončit ve středu o půlnoci. Poots prohlásil, že před rozhodnutím si vyžádal právní radu, podle níž kontroly zastavit může, pakliže je neschválí výkonná moc. Analýza podle BBC pochází od bývalého generálního prokurátora Severního Irska Johna Larkina.

Ve čtvrtek ráno podle irských i britských médií celníci nadále přijímali kamiony, mimo jiné ty, které před šestou hodinou ranní přijely na trajektu ze Skotska. Nebylo ale jasné, jestli vozy kontrolují. Úředníci na severoirském ministerstvu zemědělství mezitím sháněli právní posudky k Pootsovu rozhodnutí.

Krátce po poledni britská vláda potvrdila, že celní kontroly v severoirských přístavech pokračují. „Rádi bychom, aby se situace vyřešila, jde ale o záležitost severoirské exekutivy,“ poznamenal mluvčí Downing Street. Zdůraznil, že vláda premiéra Borise Johnsona netušila, jaké kroky DUP učiní.

Londýn se už předtím od Pootsova rozhodnutí distancoval, zároveň ale podotkl, že severoirský protokol má vážné vady, které potřebují urgentně opravit. „Intenzivně kvůli tomu komunikujeme s Evropskou unií,“ vzkázala britská vláda s tím, že vyjednávání s EU jsou na dobré cestě.

Agentura Reuters informovala, že první ministr Severního Irska Paul Givan (DUP) ve čtvrtek na protest proti celním kontrolám oznámí rezignaci. Jeho strana už měsíce vyhrožuje, že kvůli stávajícímu celnímu uspořádání z vlády odejde.

Zrušení kontrol by porušilo právo, varují Irsko a EU

Jak připomíná irská veřejnoprávní televize RTÉ, Poots už podobný příkaz vydal loni, ale úředníci, kteří za celní kontroly zodpovídají, dostali instrukce, že v nich musejí pokračovat, jinak by porušili zákon.

Irská eurokomisařka Mairead McGuinness ve čtvrtek varovala, že pokud by tentokrát kontroly skutečně ustaly, šlo by o „absolutní porušení“ mezinárodního práva. „Je to výrazný problém, protože si musíme navzájem věřit. Abych to řekla, jak nejmírněji dovedu, extrémně to nepomáhá,“ prohlásila na adresu Pootsova nařízení.

Také Dublin dění na severu ostrova pozorně sleduje. „Pokud ministr v Severním Irsku přijme politické rozhodnutí o zastavení všech přístavních kontrol zboží přicházejícího přes Irské moře, bude to fakticky znamenat porušení mezinárodního práva,“ zdůraznil šéf irské diplomacie Simon Coveney.

O vývoji v Severním Irsku bude ve čtvrtek mluvit místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič s šéfkou britské diplomacie Liz Truss. „Připomene, že kontroly zboží, které do Severního Irska přichází z Británie, jsou klíčovou součástí protokolu,“ avizoval mluvčí Evropské komise.

Ministr zemědělství je členem Demokratické unionistické strany (DUP), která podporuje svazek s Británií a v minulosti podporovala brexit. V Severním Irsku na politické scéně soupeří především s republikánskou stranou Sinn Féin, která usiluje o sjednocení části Ulsteru se zbytkem Irska. Obě strany se mocensky podílí na správě Severního Irska.

Hraniční problém

Právě napětí mezi republikány a unionisty se stalo jádrem složitých vyjednávání o postbrexitové dohodě mezi Londýnem a Bruselem. Negociace vyústily v takzvaný severoirský protokol, který zaručuje, že na Irském ostrově nevznikne celní hranice, která by zkomplikovala život desítkám tisíc lidí, kteří hranici mezi Irskem a Severním Irskem každodenně překračují za prací či za rodinou.

Snadná průchodnost linie je výsledkem Velkopáteční mírové dohody, která ukončila dekády násilí v Severním Irsku, a pokud by se cesty přes hranici zkomplikovaly, mohlo by to vést k opětovnému zvýšení napětí a obnovení střetů.

Celní hranice tedy místo aby rozdělovala ostrov, vznikla v Irském moři mezi Irskem a Británií. Na rozdíl od zbytku Spojeného království je tedy Severní Irsko součástí jednotného trhu EU a celní unie a řídí se jejími pravidly. De facto je tak odstřiženo od zbytku Spojeného království, zatímco pozemní hranice na Irském ostrově zůstává plně průchozí.

zdroj: ČT24 Zprávy