Vzpomínkové setkání k památce obětí holokaustu bude v Senátu i na MZV

Praha – V Senátu se dnes dopoledne po roce opět uskuteční tradiční vzpomínkové setkání u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Odpoledne na setkání naváže pietní akce jako česko-izraelsko-americká připomínka zavražděných či perzekvovaných diplomatů židovského původu v Černínském paláci.

V Senátu vystoupí nejen předsedové obou parlamentních komor Miloš Vystrčil (ODS) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ale také bývalá vězenkyně nacistického tábora v Osvětimi Helga Hošková-Weissová, ředitelka Muzea romské kultury v Brně Jana Horváthová a předseda správní rady Nadačního fondu obětem holokaustu Michal Klíma.

Od 16:00 se v sídle ministerstva zahraničí pietní akce zúčastní ministr Jan Lipavský (Piráti), izraelská ministryně pro sociální rovnost Mejrav Cohenová, izraelská velvyslankyně v ČR Anna Azariová nebo americká chargé d’affaires v ČR Jennifer Bachusová.

Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen německý koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim na jihu Polska. Mezi lety 1940 až 1945 v Osvětimi zahynulo 1,1 milionu lidí, většinou Židů. K vězňům osvětimského tábora patřilo také 50.000 československých občanů, z nichž přežilo asi 6000. Nacisté za druhé světové války zavraždili na šest milionů lidí židovského původu. Z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala 350.000 lidí, zemřelo 250.000 Židů.

zdroj: ČeskéNoviny.cz