Americký Kongres chce regulovat sociální sítě. Podle politiků jsou plné šikany či dezinformací

Sociální sítě jsou podle amerických politiků plné šikany, dezinformací a podporují vznik mentálních onemocnění, jako je například porucha příjmu potravy. Vytváří se proto přísná pravidla pro fungování těchto platforem.

„Rodiče dětí v Americe nemohou těmto aplikacím důvěřovat,“ myslí si senátor z řad demokratů Richard Blumenthal. „Devítileté děti zemřely při natáčení virálních výzev pro TikTok,“ varuje zase republikánská senátorka Marsha Blackburnová

Společnosti provozující sociální sítě ve snaze zabránit regulaci nabízí transparentnost, odpovědnost a ochranu uživatelů. „Záměrně ztěžujeme neznámým lidem kontaktovat nezletilé. Nepovolujeme veřejné profily uživatelům pod osmnáct let,“ hájí komunikační platformy Jennifer Stoutová ze společnosti Snapchat.

Facebook čelí tlaku kvůli sdílení dezinformací

Obě komory Kongresu ale hodlají chránit všechny uživatele sociálních sítí, nejen děti. Míří především na nejpopulárnější síť Facebook, která kvůli úniku interních dokumentů čelí velkému tlaku.

Algoritmy sociální sítě podle záznamů podporují šíření lží a konspiračních teorií. Nedostatečné moderování diskusí prý zase stojí za prudkým nárůstem nenávisti mezi etnickými skupinami v mnoha zemích světa.

„Facebook byl navržen, aby dělal přesně to, co dělá. Maximálně k sobě připoutá uživatele a tím zvyšuje zisky. Dosahuje toho zesílením co nejvíce provokativního, rozdělujícího, nenávistného a nebezpečného obsahu,“ tvrdí poslanec za demokraty David Cicilline.

Samotného zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga označují za nedůvěryhodného zástupci demokratů i republikánů. Bývalý prezident Donald Trump o něm dokonce mluví jako o zločinci.

zdroj: ČT24 Zprávy