Babiš navrhuje odložit udělování vyznamenání k 28. říjnu, sám je předávat nechce

Seznam vyznamenaných obdrží premiér od prezidentské kanceláře ve středu, následně je kontrasignuje. Osobně však vyznamenání v nepřítomnosti hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana udělovat nechce.

Miloš Zeman je od 10. října hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) a podle nemocnice není v současné době schopný vykonávat žádné pracovní povinnosti.

Mynář by vyznamenání předávat neměl, míní Babiš

„Určitě žádné vyznamenání nebudu předávat, nebylo by to vhodné. Mělo by se to odložit,“ uvedl Babiš. Za nevhodné považuje také to, aby vyznamenání předával hradní kancléř Vratislav Mynář. „Po tom, co všechno předvedl,“ řekl Babiš.

Ceremoniál k oslavě státního svátku Dne vzniku samostatného Československa by se měl na Pražském hradě uskutečnit už příští týden, Hrad ale žádné bližší informace o jeho průběhu dosud nezveřejnil.

Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš řekl, že čeká na rozhodnutí prezidenta Zemana, zda se ceremoniál uskuteční nebo jakou formou budou vyznamenání předána. Rozhodnout se musí v řádu dnů.

O způsobu předání by měl rozhodnout prezident

Způsob předání ocenění záleží na rozhodnutí prezidenta. Může například stanovit někoho, kdo za něj vyznamenání předá, nebo se rozhodnout ceremonii odložit. Konat by se pak mohla i v jiný den než 28. října a případně mohou být vyznamenání odeslána poštou.

Předseda končící Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) před týdnem během návštěvy prezidenta v ÚVN zmínil, že s prezidentem o předávání vyznamenání k státnímu svátku hovořil.

Doplnil, že Hrad připravuje ceremoniál ve standardní podobě a podobu předávání může ovlivnit vedle Zemanova zdraví i sílící epidemie covidu-19. Kvůli ní se slavnostní předávání loni neuskutečnilo.

Možné vyznamenání pro režiséra Filipa nebo podnikatele Kellnera

Pražský hrad tradičně do slavnostního ceremoniálu tají, koho se chystá prezident k 28. říjnu vyznamenat. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dříve oznámil, že Zeman udělí medaili  Za hrdinství in memoriam štábní praporčici Michaele Tiché, která zemřela na zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku.

Nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva Zeman slíbil in memoriam udělit také tehdejšímu většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi.

Před časem prezident zmínil, že pokud někdo navrhne vyznamenání pro zesnulého režiséra Františka Filipa, pak mu ho „zcela určitě“ udělí. Premiér Andrej Babiš (ANO) avizoval, že navrhne, aby v souvislosti s řešením pandemie byl oceněn vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla.

Vláda také navrhla na vyznamenání velitele jednotky Vojenské policie KAMBA, který se podílel na evakuaci českých diplomatů a afghánských spolupracovníků z Kábulu. Za tuto evakuaci Zeman slíbil ocenit i velvyslance v Afghánistánu Jiřího Balouna. Každý rok Zeman udělí kolem čtyřiceti řádů, loni jich bylo osmatřicet.

zdroj: ČT24 Zprávy