Babiš oznámil, že zůstane ve sněmovně, i když ANO skončí v opozici

Babiš konstatoval, že by v dolní komoře zůstal a z opozice sledoval, jak jeho oponenti v čele s předsedou ODS Petrem Fialou plní své sliby. „Zkrátka to nevzdám, mám pro vás špatnou zprávu, zůstanu v té sněmovně. Pokud skončíme v opozici, tak tam budu a budeme sledovat všechny sliby pana Fialy, těch 100 miliard úspor a všechny ty kecy,“ uvedl. Byl by zvědav, jak to dosavadní opoziční koalice zvládnou, doplnil.

Babiš v neděli jednal s prezidentem Milošem Zemanem, který byl posléze hospitalizován. Ve svém videu se premiér ke schůzce blíže nevyjádřil. „My samozřejmě oslovíme SPOLU, respektive ODS k jednání a uvidíme, jestli budou chtít jednat,“ řekl ke svým záměrům pro další povolební vyjednání.

Předsedové SPOLU a Pirátů se Starosty se v memorandu zavázali, že o vládě nebudou jednat s žádnými dalšími subjekty. „I když to vypadá, že jsme prohráli, tak čas určitě běží v náš prospěch,“ prohlásil Babiš.

Premiér také sdělil, že „nikdo nikdy tolik pro tuto zemi neudělal“ jako on a hnutí ANO. Je prý rád, že byli poraženi Piráti, podle něj jsou „horší než ti, co tady kradli do roku 2013“. „Ten jediný program pětikoalice zbavit se nenáviděného Babiše nakonec přebil všechno. Já to nechám na historiky, proč se tak stalo, jak je to vůbec možné. Asi jsme něco udělali špatně,“ uvedl s tím, že voliči se tak rozhodli, ale že lidé mají krátkou paměť.

Kritika výsledků v Praze

Babiš se při sobotním příchodu do volebního štábu snažil tvářit spokojeně, přestože na počty hlasů volby nevyhrál. Poslanců má ale jeho hnutí nejvíc. Na tiskové konferenci po sečtení většiny okrsků považoval získaných víc než sedmadvacet procent za úspěch.

„Náš výsledek je skvělý, sami jsme takový výsledek nečekali, ještě v červnu jsme měli 22 procent,“ sdělil. V sobotu krátce po podvečerním příjezdu do Centra pohybové medicíny, kde mělo hnutí ANO svůj volební štáb, však mezi svými spolustraníky zkritizoval výsledky hnutí ANO v Praze. Nelíbilo se mu, že získalo jen sedmnáct a půl procenta. A svou kritiku zopakoval i na tiskové konferenci.

„Prohráli jsme samozřejmě kvůli Praze. Praha nás porazila jako vždycky,“ uvedl. S kritikou výsledku hnutí ANO v Praze ale nesouhlasí lídr pražské kandidátky Patrik Nacher. „Já to upřímně beru jako kolorit, protože všichni věděli, že v Praze jsou výsledky vždycky jiné než ve zbytku republiky. Já to tak neberu, já jsem tady dělal maximum,“ podotknul.

zdroj: ČT24 Zprávy