Babiš se vypraví za prezidentem Zemanem do Lán na pravidelnou schůzku

Zpráva ČTK: Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes vydá na pravidelnou schůzku do Lán za prezidentem Milošem Zemanem. Necelé dva týdny před volbami nejspíš opět proberou aktuální politickou situaci. Babiš již avizoval, že prezidentovi popřeje k narozeninám, které oslaví v úterý.

Oba politici se potkají poprvé po více než týdenní hospitalizaci Zemana ve střešovické nemocnice. Podle Pražského hradu byl do vojenské nemocnice převezen na plánovaný pobyt. Lékaři hlavě státu nenašli život ohrožující onemocnění, zjistili u něj ale dehydrataci a mírné vyčerpání. Babiš ho v nemocnici navštívil před týdnem ve čtvrtek, mluvili spolu kromě zdravotního stavu také o aktuálních politických otázkách nebo o inflaci.

Z péče lékařů byl Zeman propuštěn ve středu, následně se v Lánech setkal se zástupci vlády a opozice. Předseda SPD Tomio Okamura přes prezidenta vzkázal Babišovi, že podmínkou při případném jednání o vládě je pro jeho stranu zákon o referendu včetně možnosti hlasování o vystoupení z Evropské unie, případně ze Severoatlantické aliance.

Právě blížící se volby mohou být jedním z témat debaty mezi Zemanem a Babišem. Prezident v minulosti opakovaně řekl, že sestavením vlády pověří vítěze voleb. Předpokládá se, že nejsilnější stranou bude Babišovo ANO.