Bělorusko obvinilo partnerku novináře Prataseviče z podněcování k nenávisti

Běloruské bezpečnostní složky Sapegaovou zatkly před více než půlrokem společně s Pratasevičem, když úřady přinutily k přistání v Minsku dopravní letadlo, ve kterém cestovali.

Sapegaová se podle agentury Reuters zatím k obvinění nevyjádřila. Ruský list Izvestija mezitím napsal, že studentka uzavřela s vyšetřovateli dohodu o spolupráci při vyšetřování, a proto jí za podněcování k nenávisti hrozí šest let vězení místo jinak obvyklých dvanácti roků. Studentka je nyní v domácím vězení, stejně jako Pratasevič, který je obviněn z extremismu, poznamenal Reuters.

Běloruské bezpečnostní složky zatkly dvojici 23. května na letišti v Minsku, když úřady přinutily s pomocí stíhačky k nouzovému přistání letadlo společnosti Ryanair, jímž se pár vracel z Řecka do Litvy.

Nedlouho poté běloruská státní televize zveřejnila videozáznam, na němž se mladá žena přiznává, že pracovala pro server zveřejňující údaje o policistech zasahujících proti demonstrantům. Mnozí ovšem důvěryhodnost přiznání zpochybnili a upozornili, že záznam působí tak, že Sapegaová odříkává předem naučený text. Mnoho lidí podle opozičních médií zpochybnilo jako vynucená pod nátlakem také videa, na kterých se Pratasevič doznává k organizování nepokojů.

Letecký incident a zadržení dvojice odsoudila řada zemí včetně Spojených států a Evropské unie, které pak rozšířily sankce proti běloruskému režimu. EU zakázala vstup běloruským aeroliniím do unijního vzdušného prostoru. Minsk tvrdil, že letoun přinutil k přistání kvůli anonymnímu hlášení o bombě v letadle.

Zadržení šéfredaktora nezávislého zpravodajského serveru

Běloruská policie ve středu zadržela šéfredaktora populárního zpravodajského serveru Ježedněvnik. Úřady Sjarheje Sacuka viní z podplácení, za což mu hrozí až deset let vězení. Novinář podle svého bratra obvinění odmítá. Sacuk je posledním terčem běloruských úřadů v jejich rozsáhlém zásahu proti nezávislým médiím, poznamenala agentura AP.

„Žurnalistika se v Bělorusku stala jedním z nejvíce nebezpečných povolání,“ reagoval šéf Běloruské asociace novinářů Andrej Bastunec. „Situace týkající se svobody slova je v Bělorusku nejhorší v Evropě. Úřady připravují občany o jakékoliv alternativní informace,“ dodal. Podle AP je nyní v Bělorusku ve vězení na třicet novinářů, kteří buď čekají na soud, nebo si už odpykávají trest.

zdroj: ČT24 Zprávy