Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ještě asi 8400 míst v ČR

Zpráva ČTK: Bez elektřiny bylo po čtvrtečním silném větru v Česku k dnešním 07:00 ještě asi 8400 odběrných míst. ČTK to řekla mluvčí energetické firmy ČEZ Soňa Holingerová. Většina míst bez proudu je ve Středočeském kraji. Společnost ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám způsobeným větrem vyhlásila kalamitní stav ve Středočeském kraji a sedmi okresech v dalších regionech. Ve čtvrtek bylo bez elektřiny až 300.000 odběrných míst. Distributor EG.D ze skupiny E.ON měl dnes ráno bez proudu už jen jednotky odběratelů, zejména v odlehlejších oblastech.

„Necelých 7000 odběrných míst zůstává bez elektřiny ve Středočeském kraji, 500 odběrných míst v kraji Královéhradeckém a zhruba 700 odběrných míst v kraji Vysočina,“ sdělila Holingerová. Kalamitní stav podle ní stále trvá. „Tam, kde se nám podařilo opravit všechny poruchy na vedení vysokého napětí, nyní intenzivně pracujeme na obnovení dodávky z hladiny nízkého napětí. V terénu máme stovky pracovníků poruchových čet, pomáhají nám i dodavatelské firmy,“ doplnila.

Společnost EG.D, která distribuuje elektřinu na jihu Čech, Moravy a části Vysočiny, připojila drtivou většinu odběratelů k proudu už ve čtvrtek, uvedl mluvčí firmy Roman Šperňák. Bez elektřiny byli dnes ráno už jen jednotliví odběratelé. „Jedná se spíše o odlehlejší oblasti, chaty, chalupy a podobné,“ upřesnil mluvčí. Ve čtvrtek dopoledne bylo kvůli větru bez dodávek proudu zhruba 10.000 zákazníků EG.D.

Silný vítr se v Česku objevoval během celého čtvrtka. Hasiči měli kvůli odklízení následků větru do čtvrtečního večera přes 3500 výjezdů. Potíže vítr působil zejména v západní polovině země, kde vyvracel stromy, lámal větve, někde poničil střechy. Popadané stromy na několika místech zastavily dopravu a na Náchodsku zranil padající strom člověka. Kvůli větru byl ještě dnes ráno omezen provoz třeba na železničních tratích Doksy – Jestřebí ve Středočeském kraji a Horní Cerekev – Dobrá Voda u Pelhřimova na Vysočině, ale také na trati Vojtanov – Bad Brambach kvůli problémům, které vítr způsobil v Německu.