Blažek okolnosti schůzky s Nejedlým koalici vysvětlil, řekl Fiala

„Jak jsme dopředu ohlásili, pan ministr Blažek přišel na jednání K15, kde vysvětlil situaci, všechny okolnosti své schůzky s Martinem Nejedlým a odpověděl na otázky, které mu jednotliví účastníci schůzky pokládali,“ uvedl Fiala.

Předseda vlády ve středu odpoledne po jednání kabinetu řekl, že Blažek kvůli setkání s lobbistou Nejedlým dostal od vedení ODS žlutou kartu a ví, co toto varování ve sportovní terminologii pro něj znamená. Fiala také vysvětlil, že mimo jiné přihlédl k dobrému hodnocení Blažkovy práce v čele ministerstva spravedlnosti. Pokud by se podle premiéra ukázalo, že ve vysvětlování kauzy neříkal pravdu, následovala by červená karta. To ve fotbale znamená vyloučení ze hry.

Blažek kvůli schůzce v restauraci z minulého týdne čelil kritice od koaličních partnerů i výzvám k odstoupení. Při příchodu na středeční jednání kabinetu většina z ministrů, kteří se vyjádřili, nechávala rozhodnutí na občanských demokratech nebo záležitost nevztahovala k dalšímu Blažkově působení ve vládě. Věc ale považují za nešťastnou jako symbol či signál veřejnosti.

Ministr spravedlnosti se ve středu hájil i před senátory. Řekl jim, že obsahem setkání nebylo nic, za co by se mohl stydět. Přiznal, že své počínání „nedomyslel politicky“. Pětihodinové setrvání v jedné z pražských restauraci, kam se podle svých slov uchýlil kvůli bouřce, zdůvodnil svou upovídaností. Podotkl také, že v restauraci nehovořil pouze s Nejedlým. O rezignaci podle vyjádření pro ČT neuvažoval.

Zdroj: ČT