Britská královna ze zdravotních důvodů zrušila účast na ceremonii k uctění padlých vojáků

Pětadevadesátiletá panovnice se měla v neděli zúčastnit tradiční piety u symbolického hrobu neznámého vojína v centru Londýna. Podle Buckinghamského paláce je zklamaná, že se tak nestane. Šlo by o první veřejnou akci, jíž by se zúčastnila od své říjnové hospitalizace.

Britská agentura PA s odvoláním na nejmenované zdroje uvedla, že problém s páteří se u královny vyskytl teprve nedávno. Lékaři se podle agentury obávají, že její uzdravování by mohla ohrozit jízda autem a dlouhá doba stání.

Ceremonii měla přihlížet z balkonu nedalekého ministerstva zahraničí. V současnosti zůstává královna na hradě Windsor nedaleko Londýna. Poté, co Alžběta II. v říjnu absolvovala krátký pobyt v nemocnici, ji nyní lékaři nařídili několik dnů klidu.

Slavnost Remembrance Sunday připadá vždy na první neděli po výročí konce 1. světové války z 11. listopadu 1918. Královská rodina při té příležitosti pokládá věnce u kenotafu, který je ústředním vzpomínkovým místem. Za královnu tento úkol v minulých letech převzal její syn princ Charles.

Alžběta II. podle zdrojů z Buckinghamského paláce doufá, že bude moci příští týden pokračovat v plnění naplánovaných lehčích oficiálních povinností.

zdroj: ČT24 Zprávy