Budoucí armádní náčelník Řehka se stane generálmajorem

ČTK/Kamaryt Michal Praha – Brigádní generál Karel Řehka, který od července bude náčelníkem generálního štábu armády, se dnes stane generálmajorem. Povýšen bude prezidentem Milošem Zemanem na návrh vlády. Končící šéf Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) tak bude dvouhvězdičkovým generálem, nyní má na epoletách hvězdičku jednu.

Povýšení vláda na podnět ministryně obrany Jany Černochové (ODS) zdůvodnila potřebou svázání služebního místa s konkrétní hodností a jí odpovídajícím konkrétním služebním platem. Řehkovi předchůdci Aleš Opata i Josef Bečvář byli jmenováni náčelníky generálního štábu jako generálporučíci, tedy tříhvězdičkoví generálové.

Řehka byl do čela generálního štábu jmenován minulý týden a do armády se tak vrací. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

NÚKIB vedl Řehka od března 2020, odešel kvůli tomu do civilu. Úřad se pod jeho vedením opakovaně věnoval například kybernetickým útokům na české instituce a firmy, některé útoky jsou připisovány Rusku. Jeho nástupcem v čele úřadu se zřejmě stane dosavadní náměstek Lukáš Kintr.

Autor: ČTK