Budoucí vláda chce přepsat rozpočet a snížit deficit pod tři sta miliard. Počítá s provizoriem

„První půjdou neinvestiční dotace podnikatelským subjektům, letos 105 miliard, to je první na ráně. Potom provoz státu, kde při dobré vůli bude šetřit stát sám na sobě, a nebude to mít žádný dramatický dopad na občany České republiky,“ doplnil Stanjura.

Již loni na podzim ODS navrhla uspořit dvaadvacet a půl miliardy na provozních výdajích státu, skoro sedmnáct miliard na platech státních zaměstnanců, ale také šest miliard kvůli zrušení slev na jízdném a pět miliard na dotacích pro obnovitelné zdroje energie. „To byly návrhy občanských demokratů, pak jsme kandidovali (do sněmovních voleb), měli jsme koaliční program,“ dodává Stanjura.

Předznamenává tím případné vnitrokoaliční kompromisy; některé strany vznikajícího kabinetu totiž mají k části návrhů výhrady. Lidovci, Starostové a TOP 09 například nechtějí úplně zrušit slevy na jízdném pro děti a studenty. Ty by měli podle nich dál dostávat lidé s nižšími příjmy.

„Měl by tam být sociální aspekt, a ne plošné rozdávání. Myslím si, že náš státní rozpočet je opravdu napnutý,“ vysvětluje první místopředsedkyně strany KDU-ČSL a senátorka Šárka Jelínková.

Tváře vládní koalice zároveň připouštějí, že by slevy mohly být nižší než pětasedmdesát procent. „Parametry je možné měnit tak, aby slevy dávaly smysl a byly cíleny na ty, kteří je potřebují,“ uvedl místopředseda STAN Petr Gazdík. Kromě ODS nicméně žádná další uskupení z koalice své představy zatím nepředložilo.

Návrh státního rozpočtu se začne projednávat na začátku prosince

Strany, které budou v příštích čtyřech letech v opozici, ale plány nastupující pětikoalice odmítají. „Je to nereálné, když si vezmu jeden pozměňovací návrh vedle druhého. Snižovaly by se platy – i tarifní platy. Snížíme platy lidem, kterým jsme děkovali? Lidem v sociálních službách, policistům, hasičům?“ táže se ministryně financí v demisi a předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

„U některých třeba ne úplně výkonných úředníků ke zvyšování prostě docházet nebude. Je fér to říkat tak otevřeně, jak činíme,“ míní předsedkyně strany TOP 09 a šéfka Poslanecké sněmovny ČR Markéta Pekarová Adamová.

Podle předsedy SPD a poslance Tomia Okamury je potřeba odložit drahé zahraniční armádní nákupy. „V rozpočtu se pohybují kolem šedesáti, sedmdesáti miliard korun,“ uvedl.

zdroj: ČT24 Zprávy