Bývalá zástupkyně ombudsmana Šimůnková rozšíří vládní radu pro lidská práva

Rada vlády pro lidská práva je stálý poradní orgán ministrů v oblasti ochrany lidských práv a základních svobod. V jeho čele stojí premiér Petr Fiala (ODS), místopředsedou je Miroslav Dvořák. Členy rady jsou zástupci státní správy a zástupci občanské a odborné veřejnosti.

Šimůnková na funkci zástupkyně ombudsmana rezignovala kvůli nesouhlasu s názory veřejného ochránce práv Stanislava Křečka a jeho profesním i lidským přístupem, kterého za jeho postoje kritizoval i Senát. Křeček a Šimůnková měli dlouhodobě rozdílné postoje. Od července jí ombudsman odebral veškerou agendu. Dodatečně to zdůvodnil prodlevami při řešení kauz. Šimůnková to odmítla.

Křeček je také členem vládní rady. Dále jsou jimi za státní správu zástupci některých resortů nebo například vládní zmocněnec pro zastupování Česka před Evropským soudem pro lidská práva Vít Alexander Schorm.

Občanskou a odbornou veřejnost v radě zastupuje například vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková nebo bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Zdroj: ČT24