Čelíme mnoha krizím, varovala na sněmu TOP 09 Pekarová Adamová. Vedení strany obhájila

Předsedkyně Pekarová Adamová v úvodu sněmu vyjádřila lítost nad tím, že se sněmu nemohou zúčastnit všichni přihlášení. Zasedání by se mělo účastnit přes 180 delegátů, zhruba třicítka je na místě, zbytek se kvůli nepříznivé epidemické situaci účastní on-line.

V předsednické volbě získala stávající předsedkyně 163 ze 176 delegátských hlasů.

Pekarová Adamová: Je třeba obnovit důvěru

Pekarová Adamová ve svém kandidátském projevu zdůraznila, že před dvěma lety se ucházela o vedení strany s myšlenkou dostat ji do vlády. Podle jejích slov šlo tehdy o smělou myšlenku. „Nyní tu po dvou letech stojíme a můžeme zrekapitulovat, že se to podařilo, že máme zástupce ve vládě. Jsem velmi ráda, že v podobě vysoce kompetentních, odvážných a zkušených osobností,“ poznamenala s tím, že věří, že si nastupující kabinet bude počínat lépe než ten stávající.

„Očekávání společnosti jsou obrovská a my je nechceme zklamat. Ale je třeba si říci, že procházíme celou řadou krizí,“ upozornila a zdůraznila krizi zdravotní. Podle šéfky TOP 09 je třeba přesvědčit společnost k sounáležitosti a probudit v občanech odpovědnost nejen za sebe, ale i za ostatní. „Vraťme se o rok a půl zpátky, vzpomeňme na tu dobu a zkusme znovu táhnout za jeden provaz,“ vyzvala.

Krize energetická má podle Pekarové Adamové potenciál vyvolat hluboké sociální problémy. „Málokterá vláda čelila tak obrovskému ohrožení tolika domácností, které mohou být ohroženi chudobou a exekucemi,“ konstatovala.

Zdůraznila rovněž problematický stav státních financí a nutnost postavit tuzemskou ekonomiku na nohy. TOP 09 chce ve vládě prosazovat rozpočtovou odpovědnost. V delším horizontu Pekarová Adamová varovala před krizí klimatickou. „TOP 09 bude i v nadcházející vládě dále dbát na téma životního prostředí, ochrany přírody, krajiny, zodpovědnému přístupu k zemědělství,“ slíbila.

Podle předsedkyně sněmovny je potřeba také obnovit důvěru ve stát, instituce a politiku jako celek. „Krize se přelila natolik mezi lidi, že je to už i krize důvěry lidí navzájem mezi sebou. To je bolestivé a má to potenciál vytvářet celou řadu dalších problémů do budoucna,“ upozornila s tím, že TOP 09 se poučila z vládního angažmá v kabinetu Petra Nečase a hodlá svá rozhodnutí více vysvětlovat veřejnosti.

Pekarová Adamová vyzdvihla blížící se české předsednictví EU, které je podle jejích slov příležitostí prosazovat zahraniční politiku orientovanou na lidská práva po havlovském vzoru. Dle předsedkyně se nabízí pomoc běloruské opozici proti autoritářskému režimu Alexandra Lukašenka.

Budeme muset činit nepopulární kroky, varoval Schwarzenberg

Čestný předseda strany Karel Schwarzenberg na sněmu v úvodní řeči varoval, že budoucí vláda bude muset činit nepopulární kroky. „Situace je opravdu mizerná a my se s tím musíme vypořádat. Byl by zázrak, kdybychom byli populární vláda. Musíme přemýšlet, co je dnes správná politika, která vede do budoucnosti, ne jak nyní nasbírat nějaký volební hlas,“ zdůraznil Schwarzenberg.

Czernin obhájil post prvního místopředsedy

Delegáti na sněmu hlasují rovněž o dalších postech ve vedení TOP 09. Funkci prvního místopředsedy obhájil senátor Tomáš Czernin, který tuto pozici zastává od posledního sněmu. Ani on v sobotu neměl protikandidáta a získal 170 ze 177 delegátských hlasů.

Pekarové Adamové stejně jako při jejich prvním zvolení před dvěma lety slíbil „krýt záda“ a být jí oporou. Chce se také soustředit na opětovné posílení TOP 09 v Senátu. „Budeme se snažit na půdorysu SPOLU (volební koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) oslovit většinu voličů a udržet Senát v rukou konzervativní, demokratické a proevropské většiny,“ řekl delegátům.

Staronový zástupce Pekarové Adamové varoval před zpychnutím z toho, že se strana po osmi letech znovu stala vládním uskupením. „Nemysleme si, že máme sklizeno a zavařeno,“ uvedl. Podle něj je účast na vedení státu zodpovědná, ale také zrádná. „Nenechme se zmámit pocitem důležitosti a nenahraditelnosti. Nesmí se z nás stát banda papalášů, kteří se vozí autem s majáčkem, s ochrankou chodí i na záchod a zákony pro ně platí jenom občas,“ varoval Czernin.

zdroj: ČT24 Zprávy