Černé moře vyplavilo tisíce kytovců. Jsou obětí výbuchů, sirén a sonarů válečných lodí

Mrtvá delfíní těla začalo Černé moře vyvrhovat od začátku března. Podél celého pobřeží už od té doby našli přes dva tisíce kytovců bez života. Oproti předchozím létům to je dvojciferný násobek.

„Působí rušivé vlivy jako podmořský hluk způsobený lidmi a spojený s válkou. Mluvím o užití sonarů, o minách, o výbuších. To všechno má negativní vliv na delfíny i na jejich potravinové zdroje,“ vysvětlil mořský biolog a ředitel delfinária Stanislav Duz.

Citliví mořští savci i jejich rybí kořist se z donedávna bezpečných vod přesouvají na jih, dál od válečných operací ruského námořnictva. Dennodenní houkání sirén a občasné zvuky výbuchů děsí i jejich příbuzné z oděského delfinária. „Lidmi způsobený hluk silně ovlivňuje jejich schopnost lovit a živit se. Znamená to pro ně stres. Jsou kvůli němu ve špatném stavu,“ popsala veterinářka Darja Daniluková.

PŘEVOZ DELFÍNŮ Z CHARKOVA TRVAL DVACET HODIN
Pomáhá zvýšená pozornost a výcvik, který vysoce inteligentní zvířata zaměstnává. Vůbec největší péči potřebuje šestice delfínů Luna, Bílý, Zlata, Kiki, Maja a Marta. Přivezli je sem během nesmírně riskantní operace z bombardovaného Charkova.

„Pořád zněly protivzdušné sirény a výbuchy. Museli jsme projet přes hodně kontrolních stanovišť. Hodně silnic bylo zavřených. Jeli jsme co nejrychleji, ale museli jsme velkou objížďkou. Trvalo to dvacet hodin,“ přiblížil cestu trenér delfínů z Charkova Vitalij Cukanov.