Češka odsouzená v Pákistánu za pašování drog byla propuštěna z vězení

Praha/Láhaur – Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu, byla dnes propuštěna z vězení v Pákistánu. České velvyslanectví jí nyní pomůže se zajištěním cesty zpět do České republiky. Na twitteru o tom informovalo ministerstvo zahraničí. Na přání rodiny nebude poskytovat další informace.

V březnu 2019 byla mladá Češka odsouzena k osmi rokům a osmi měsícům vězení a k pokutě 800 dolarů (asi 17.500 korun). V dubnu téhož roku se proti verdiktu odvolala. Rozsudek byl podle ní „v rozporu s fakty“ a nebyl podložen žádnými konkrétními důkazy. Soud jí před několika týdny podle jejího právníka dal za pravdu, proto byla zproštěna obžaloby.

Její propuštění se dnes očekávalo. Ministerstvo zahraničí totiž v pátek oznámilo, že soud v Láhauru vyhotovil písemný rozsudek o osvobození. Byl tak splněn procesní úkon nezbytný k tomu, aby Hlůšková mohla být propuštěna.

Právní zástupce Hlůškové Sajfúl Malúk agentuře AP řekl, že z věznice žena vyšla pozdě večer místního času (odpoledne SEČ). Podle něj ji vyzvedli pracovníci českého zastupitelského úřadu, kteří s ní odcestovali do metropole Islámábádu.

V pátek mluvčí českého ministerstva zahraničí Eva Davidová uvedla, že rodina Hlůškové si nepřeje informovat veřejnost o organizaci cesty z Pákistánu do České republiky.

Zadržovaná Češka tvrdila, že do Pákistánu přijela jako modelka a že jí někdo heroin do kufru podstrčil. Pákistánský zpravodajský portál UrduPoint už dříve uvedl, že drogy, které Češka převážela, by měly na černém trhu hodnotu 150 milionů pákistánských rupií (19,5 milionu Kč).


zdroj: ČeskéNoviny.cz