Česká republika se ujala předsednictví v Radě EU, vláda v Litomyšli jednala s předsedkyní a kolegiem Evropské komise

www.vlada.cz) Česká republika se stala na šest měsíců předsednickou zemí v Radě Evropské unie. První den předsednictví, v pátek 1. července 2022, přivítali členové vlády na státním zámku Litomyšl kolegium Evropské komise v čele s její předsedkyní Ursulou von der Leyenovou. Pracovní jednání zakončil slavnostní Koncert pro Evropu v rámci festivalu Smetanova Litomyšl.

Premiér Petr Fiala i jednotliví ministři během jednání na litomyšlském zámku podrobně probrali s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a členy kolegia Evropské komise priority českého předsednictví v Radě EU. „Pro úspěšné předsednictví je dobrá spolupráce s Evropskou komisí klíčová. Je to právě Komise, která předkládá návrhy legislativy, řeší společné projekty, dohlíží na každodenní fungování celé Evropské unie a jejich institucí,“ uvedl předseda české vlády Petr Fiala.

Členové české vlády projednali s předsedkyní a členy kolegia Evropské komise také aktuální problémy, které trápí země Evropské unie a jejich obyvatele. „Jsou to výzvy a problémy, které společně sdílíme. Česká republika je připravena v rámci své předsednické role podílet se na jejich řešení. Chceme navázat na dobrou práci francouzského předsednictví v Radě a já jsem měl možnost na summitu NATO v Madridu i osobně poděkovat francouzském prezidentovi Emmanuelu Macronovi za jeho práci,“ řekl premiér Fiala. Za velký úspěch francouzského předsednictví premiér Fiala označil udržení jednoty členských zemí ve všech klíčových otázkách, jako jsou podpora Ukrajiny a sankce proti Rusku.

Premiér Petr Fiala v rámci programu v Litomyšli také jednal separátně s předsedkyní Evropské komise, zatímco členové vlády vedli podobná jednání s eurokomisaři podle prioritních okruhů. Mezi hlavní témata patřily kromě pomoci Ukrajině také aktuální situace s cenami energií a dostupnosti energetických surovin, zvyšování energetické nezávislosti EU na ruských zdrojích či posílení bezpečnosti Unie.
„Ceny energií dusí naše ekonomiky, způsobují problémy domácnostem našich občanů, vyvolávají neklid ve společnosti a my to vidíme jako jeden z velkých úkolů, které před námi pro příští měsíce stojí. Energetika, energetická politika, to jsou přesně ty oblasti, ve kterých má Evropská unie postupovat společně a koordinovaně, protože jedině tak máme šanci tu krizi rychle a úspěšně vyřešit,“ prohlásil premiér Fiala. Za klíč k řešení problémů předseda české vlády označil ukončení ruské agrese na Ukrajině a obnovu válkou zničené země.

„Leží před námi nelehký úkol a velké výzvy, ale jsme si vědomi, že je musíme zvládnout,“ řekl premiér Fiala„Když budeme spolupracovat a budeme si dobře vědomi toho, jakým způsobem musíme tyto výzvy a ohrožení zvládat, tak jsem přesvědčen, že budeme mít dobré výsledky a dosáhneme toho, že občany jednotlivých evropských zemí touto krizí úspěšně provedeme. A jejím výsledkem bude, že Evropa bude silnější, odolnější a bezpečnější,“ dodal předseda české vlády.

Pracovní jednání členů vlády a představitelů Evropské komise zakončí za účasti dalších čestných hostů večerní slavností koncert České filharmonie, která v rámci národního festivalu Smetanova Litomyšl uvede Koncert pro Evropu. Na počest zahájení českého předsednictví v Radě Evropy na zámeckém nádvoří zazní symfonická báseň Z českých luhů a hájů z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany, symfonická báseň Praga op. 26 Josefa Suka a Koncert pro violoncello a orchestr h moll op. 104 Antonína Dvořáka. Českou filharmonii diriguje Jakub Hrůša.