Česko má novou vládu. Řešit musí pandemii, energetickou krizi či státní finance

„Nejjednodušší by bylo popřát vám jenom úspěch, ale to není příliš konkrétní. Chtěl bych vám proto popřát, aby za vámi něco užitečného zůstalo. Zní to sice samozřejmě, ale samozřejmé to není,“ vzkázal sboru ministrů prezident Zeman při jmenování v Lánech.

Poznamenal, že před Fialovým kabinetem stojí výzvy jako pandemie či energetická krize, ale také hospodaření státu a otázka rozpočtu. „Na této příležitosti se buď, jak říkával Petr Nečas, uděláte, nebo odděláte. Přeji vám to první,“ prohlásil Zeman.

Fiala zdůraznil, že nová vláda si je vědoma své odpovědnosti. „Nezačínáme v lehké situaci, spousta věcí v naší zemi je zanedbána a čelíme obrovským problémům,“ nechal se slyšet. Poznamenal, že blížící se svátky vánoční jsou časem odpočinku, ministři ale relaxovat nebudou. „Chceme pracovat od prvního okamžiku,“ avizoval.


Při slavnostním aktu nový premiér dále řekl, že jeho kabinet chce vládnout odlišně než jeho předchůdci. K řešení problémů chce Fiala přistupovat systematicky, s rozmyslem a jasně je vysvětlovat veřejnosti. „Nebude to jednoduché, ale jsem přesvědčen, že to zvládneme,“ uzavřel předseda vlády.

Před návratem do Prahy, kde je v plánu první jednání kabinetu a uvedení některých ministrů do úřadů, se ministři zastavili v Lánech, kde u hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka položili věnec.

Na prvním zasedání kabinetu bývají na programu obvykle formality, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ale už dopředu avizoval, že vláda v pátek rozhodne o tom, zda požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu.

Babiš Fialovi předá dopis

Nyní již bývalý premiér Andrej Babiš předeslal, že svému nástupci Fialovi předá dopis. „Chci založit tradici, jak mají američtí prezidenti, že nechávají vždycky nějaký vzkaz. Napsal jsem dopis panu premiérovi Fialovi,“ přiblížil. Znění písemného vzkazu zveřejňovat nehodlá.

Babiš přivítal Fialu u vchodu do Strakovy akademie – sídla české vlády – půl hodiny po pátečním poledni. Novému premiérovi předal klíče od korunovačních klenotů. „Budu informovat nového premiéra o tom, jak to všechno proběhlo, protože to není jednoduchá situace,“ konstatoval ještě před předáním funkce směrem k závěrům čtvrtečního jednání Evropské rady.

Tradici, kdy odcházející americký prezident napíše osobní předávací dopis nastupující hlavě státu, zavedl Ronald Reagan, který stál v čele USA v letech 1981 až 1989. Obsah vzkazů bývá v souladu s tradicí zveřejněn až s odstupem několika měsíců.

Jmenování předcházelo testování

Do Lán odjeli členové nastupující vlády autobusem od pražského Hrzánského paláce. Před jmenováním se museli podrobit antigennímu testu na koronavirus, stejně jako ostatní návštěvníci u prezidenta v poslední době.

Zeman jmenoval kabinet v podobě, v jaké mu ho designovaný premiér Petr Fiala (ODS) navrhl před měsícem. Prezident původně oznámil, že odmítá jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Fiala však později po schůzce s hlavou státu oznámil, že výhrady prezidenta k pirátskému kandidátovi sice trvají, Lipavský se ale ministrem stane.

Mezi jmenovanými ministry zatím chybí Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který je kvůli covidu-19 v izolaci. Pověření řídit ministerstvo zemědělství dočasně dostal předseda lidovců Marian Jurečka.

Ve vládě obsadí šest postů občanští demokraté, tři získají lidovci a dvě místa TOP 09. Starostům připadla čtyři ministerská křesla, Pirátům tři. Oproti dosavadnímu kabinetu ANO a ČSSD vznikla trojice členů vlády bez portfeje. Koalice Spolu a Pirátů a STAN se rozhodly i s ohledem na předsednictví ČR v EU zřídit post ministra pro evropské záležitosti, obnovit funkci ministryně pro vědu, výzkum a inovace a zřídit ministra pro legislativu, který bude předsedat Legislativní radě vlády.

zdroj: ČT24 Zprávy