Česko protestovalo proti postupu Ruska vůči pracovníkům ambasády

Praha – Česko protestovalo proti postupu ruských úřadů vůči pracovníkům českého velvyslanectví v Moskvě. Ministerstvo zahraničí na twitteru oznámilo, že náměstek ministra Martin Smolek si kvůli tomu dnes večer předvolal ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Důvodem byly podle Černínského paláce provokace ruských orgánů vůči pracovníkům zastupitelského úřadu.

„Pracovníci našeho zastupitelského úřadu v Moskvě se stali cílem hrubého obtěžování ze strany ruských orgánů. Proti tomu jsme vznesli ostrý protest a náměstek Martin Smolek si předvolal ruského velvyslance velmi urgentně dnes večer. Detaily nebudeme z bezpečnostních důvodů uvádět, ale apelujeme na ruskou stranu, aby dodržovala Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích,“ řekla ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do.

Diplomatické vztahy mezi Českem a Ruskem jsou delší dobu napjaté. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle kterých jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí agenti GRU, vyhostilo loni na jaře 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko v odvetném kroku prohlásilo nežádoucími 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě a označilo český postup za nepřátelský akt.

Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka. Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků velvyslanectví na „striktní paritu“, počty tak mají být stejné.

V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu pozastavilo Česko provoz českých generálních konzulátů v Petrohradě a Jekatěrinburgu. Odvolalo souhlas s provozem ruských konzulátů v Karlových Varech a Brně. Vláda současně rozhodla o zastavení vydávání víz ruským občanům s výjimkou humanitárních případů.

Dnes ráno na protest proti ruské invazi aktivisté polili schody před ruským velvyslanectvím v Praze-Bubenči rudou barvou. Policisté z ochranné služby na místě zajistili čtyři osoby. Případ policie vyhodnotila jako přestupek.

 


zdroj: ČeskéNoviny.cz