Česko si připomene výročí vzniku samostatné republiky

Praha – Česko si dnes připomene výročí vzniku samostatné republiky v roce 1918. Konat se budou tradiční akce na pražském Vítkově nebo u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana se ale neuskuteční večerní předávání nejvyšších státních vyznamenání, odloženo bylo i jmenování nových generálů. Jména vyznamenaných se ale veřejnost dozví, Pražský hrad seznam večer zveřejní na svém webu.

Na Vítkově se po roční pauze způsobené pandemií koronaviru opět za účasti například premiéra Andreje Babiše (ANO) nebo předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) uskuteční pietní setkání. Politici a zástupci spolků za přítomnosti čestných vojenských jednotek u památníku položí věnce, prezidenta Zemana zastoupí náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Pietní akce se budou konat i na dalších místech České republiky. Výročí vzniku republiky si lidé připomenou v Brně, Olomouci i v Ostravě.

Vystrčil stejně jako zástupci koalice Spolu a České konference rektorů položí květiny u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na pražském Hradčanském náměstí. Na náměstí Pod Emauzy v hlavním městě Československá obec legionářská uctí padlé legionáře.

Na Pražském hradě se v poledne uskuteční slavnostní střídání stráže. Doplní ji motocyklová jednotka a praporečníci. Večer bude Pražský hrad nasvícen barvami trikolory.

Státního svátku využije i několik institucí, které veřejnosti otevřou své běžně nepřístupné prostory. Lidé si budou moci prohlédnout senátní Kolovratský a Valdštejnský palác, vládní Lichtenštejnský palác nebo Rohanský palác na Malé Straně, ve kterém sídlí ministerstvo školství.

Velké obchody dnes, stejně jako v některé jiné státní svátky, zůstanou uzavřeny.

zdroj: ČeskéNoviny.cz