Cesta k digitální železnici?

Ať pracujeme, komunikujeme nebo se bavíme, stále více se spoléháme na stabilní a rychlý internet. To platí i pro cestování vlakem, kde se požadavek na kvalitní pokrytí signálem stává stále důležitější.

V České republice probíhá od listopadu 2023 průběžné měření pokrytí železničních tratí mobilním signálem. Toto rozsáhlé testování, prováděné Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) ve spolupráci se Správou železnic, má za cíl zmapovat aktuální stav a ověřit, zda mobilní operátoři plní závazky z aukce kmitočtů.

Pokrytí železničních tratí mobilním signálem představuje specifickou výzvu. Traťová infrastruktura se často nachází v oblastech s horším signálem, a to kvůli terénu, vegetaci nebo vzdálenosti od vysílačů. Dalším faktorem je konstrukce železničních vozů, která může signál stínit.

Průběžné měření ČTÚ se zaměřuje na všechny tranzitní železniční koridory a vybrané tratě sítě TEN-T. Měření probíhá pomocí speciálního měřicího vozu vybaveného přístroji pro všechny tři mobilní operátory. Získaná data pomohou zhodnotit aktuální stav pokrytí a identifikovat problematické oblasti.

Cílem je dosáhnout kvalitního pokrytí všech železničních tratí v ČR, a to včetně signálu 5G. Výsledky měření jsou veřejnosti dostupné mj. prostřednictvím VPortalu http://vportal.ctu.cz/. Na něm lze identifikovat úseky obsahující nepokryté body. V případě rychlých střídání těchto úseků dochází k tomu, že mobilní telefon nemá dostatek času k přihlášení do sítě, takže subjektivní posouzení pokrytí uvnitř železničních vozů může být nižší než stanovené měřením. Pro zlepšení signálu uvnitř železničních vozů jsou nezbytné další technologické prostředky, např. opakovače či propustná okna. Jejich pořízení mají umožnit dotace od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Jedná o první připravovanou dotační výzvu, a to na základě delegační smlouvy mezi ČTÚ a ministerstvem průmyslu a obchodu. Dotace je v rámci Národního plánu obnovy.

Do roku 2025 by měly být všechny tranzitní koridory pokryty touto technologií. 5G přinese revoluci do železniční dopravy. Kvalitní pokrytí železničních tratí signálem přinese benefity nejen pro cestující, ale možná v budoucnu i pro železniční dopravce. Třeba jim umožní zefektivnit provoz, optimalizovat trasy a lépe komunikovat s dispečery. To povede k efektivnějšímu, bezpečnějšímu a pohodlnějšímu cestování vlakem.

Autor/ka obrázku: Freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..