Chytrý jako opice? Šimpanzi v hodonínské zoo předvedli kousek jako legendární Houdini.

hodonínské zoo rozhodně nebyla klidná odpočinková neděle, trojice šimpanzů totiž vylomila dvířka od výběhu a utekla do obslužné chodby, hrozilo dokonce, že se dostanou do prostor pavilonu nebo do areálu celé zoo. 

Vzhledem k tomu, že personál zoo vyhodnotil situaci jako nebezpečnou a mohlo by hrozit vážné ohrožení jak zaměstnanců, tak i návštěvníků, zoo byla raději uzavřena. Celá skupina zvířat složená z jednoho samce a dvou samic musela být nakonec uspána narkotizační směsí a všichni tři byli poté v pořádku přesunuti zpět do výběhu. Za útěk byl zodpovědný především 90kg vážící samec jehož síla odpovídá zhruba člověku s váhou 300 kilogramů, ulomil totiž jisticí kolík na dvířkách od výběhu a následně utekl do obslužné chodby, samice už ho poté následovaly. Následně byla celá zahrada vyklizená, byl zavolán veterinární technik a dvě veterinářky, díky kterým se povedla celá trojice uspat. Naštěstí vznikly pouze malé škody, které personál rychle odstraní a na provoz pavilonu nemají sebemenší vliv. Primáti jsou v pořádku. 

Milý a veselý „klaun“ nebo chladnokrevný zabiják?

Každý z nás už určitě alespoň jednou zahlédl ve filmu nebo v nějakém zábavném sitcomu šimpanze v šatičkách, jezdícího na tříkolce nebo ležícího v kočárku jako mimino. Tento obraz prezentuje tyto vysoce inteligentní lidoopi z čeledi hominidů  jako kamarádské a mírné klauny, s kterými si člověk může dělat prakticky, co ho napadne. Je tomu ale opravdu tak?

Realita je jiná

Šimpanzi jsou ve skutečnosti často velmi agresivní a silná zvířata, takže pokud se jim člověk čímkoli znelíbí, nemusí to pro něj dopadnout vůbec dobře. Šimpanz je totiž všežravé zvíře, miluje jak ovoce, tak i maso, ve volné přírodě často loví jiné primáty jako například guerézy, nevidí ale rozdíl mezi malou opicí nebo lidským dítětem a tak jsou poměrně často hlášeny útoky právě na děti, v mnoha rezervacích mají dokonce děti do míst, kde se šimpanzi vyskytují vstup velmi přísně zakázán. Jde o jednoho z největších predátorů v přírodě, který nemá navíc k násilí příliš daleko. 

Domácí mazlíček?

Lidem často velmi imponuje velká inteligence a podobnost s naším druhem, proto mají tendenci tyto divoká zvířata ochočovat a brát si je do svých obydlí už od velmi nízkého věku, není výjimkou, že mají se svým opičím „parťákem“ často vztah jako s vlastním dítětem. Je ale na místě si uvědomit, že i přes svou učenlivost a schopnost navazovat a následně projevovat city jsou šimpanzi stále divoká zvířata s často nepředvídatelným útočným chováním. Jen si vzpomeňme na velmi známý případ šimpanze Travise, který po letech mírumilovného soužití s lidmi zaútočil velmi agresivně na přítelkyni jeho majitelky, znetvořil jí obličej a utrhnul obě ruce, nezastavil ho ani nůž v zádech a následky jeho řádění nakonec řešilo mnoho plastických chirurgů v čele s Čechem Bohdanem Pomahačem. Travis byl nakonec zastřelen. 

Simpanzi v ZOO

Zdroj obrázků: Pexels, Unsplash