Co nastane, až bude 75 procent proočkovaných? Začneme někdy uznávat protilátky? AntiCovid tým se ptá vlády na pět klíčových otázek

AntiCovid tým koalice SPOLU chce znát od vlády odpovědi na zásadní otázky, které se týkají vývoje epidemie na podzim letošního roku. Členové týmu za ODS, TOP 09 a KDU-ČSL neskrývají své znepokojení z toho, že se ministerstvo zdravotnictví opět nedokázalo poučit ze skandálních chyb, kterých se dopustilo během předešlého „řízení“ epidemie covid-19.

Pro další postup v řízení covid-19 je zapotřebí vědět:

1. Zruší se opatření, až bude proočkováno 75 procent populace?

Premiér a ministr zdravotnictví shodně tvrdili, že epidemie v Česku zřejmě skončí, až bude proočkováno 75 procent lidí. Nehledě na to, že tato hranice je pořád ještě v nedohlednu, nikdo z nich neprozradil, co konkrétního po jejím dosažení nastane. Bude to snad znamenat konec všech opatření? A jak této hranice chce dosáhnout? Má pro to ministerstvo nějaký plán?

2. Má vláda nějaký plán na podzim, nebo bude opět improvizovat?

Vládní improvizace už tu jednou byla a všichni známe její hrůzné výsledky. Ministr zdravotnictví slíbil, že poslance i veřejnost seznámí s plánem na letošní podzim. Slíbil tři variantní scénáře odvíjející se od momentálního stavu a vývoje pandemie. Dodnes jsme neviděli ani jeden. Nebo je snad jediným plánem této vlády karanténa, samotestování či testování celé populace, včetně očkovaných?

3. Jak to tedy bude s uznáváním protilátek?

Ministerstvo zdravotnictví a vláda jsou stále proti. Nicméně odborná veřejnost doporučuje uznávat pozitivitu protilátkových testů v souvislosti s protiepidemickými opatřeními plnohodnotnou alternativu potvrzení o prodělané nemoci na základě PCR testů nebo potvrzení o provedeném očkování. Členové AntiCovid týmu Vlastimil Válek (TOP 09) a Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) přinesli téma uznávání protilátek na výbor pro zdravotnictví poprvé na začátku letošního roku. Opakovaně toto téma zvedali spolu s Bohuslavem Svobodou (ODS) zejména prostřednictvím interpelací a projevů na plénu Sněmovny.

4. Začnou hygieny přistupovat ke školám šetrně, lidsky a na základě dané situace?

V mateřských a základních školách nedosáhneme úrovně proočkovanosti 75 procent nikdy ani teoreticky. Pokud se na některé škole objeví pozitivně testovaný pedagog, jde obvykle do karantény celá třída, ba dokonce celá škola. Kdy se tento přístup hygieny změní?

5. Pokud je v kolektivu většina očkovaných, budou pro něj platit celorepubliková pravidla?

Pokud je v nějakém kolektivu dosaženo proočkování 80 procent a více, pak není jasné, proč v tomto kolektivu nemohou platit už dnes pravidla, která plánuje vláda celorepublikově.

Zdroj: www.ods.cz