ČSSD projedná Hamáčkovu rezignaci a budoucnost strany po konci ve Sněmovně

Zpráva ČTK: Rezignaci předsedy strany Jana Hamáčka, hospodaření strany a pravděpodobně i termín mimořádného sjezdu budou dnes na zasedání předsednictva projednávat sociální demokraté. V Lidovém domě se sejdou dva týdny po sněmovních volbách, ve kterých dosavadní vládní strana získala 4,65 procenta hlasů a poprvé za dobu samostatné České republiky se nedostala do Sněmovny.

Hamáček bezprostředně po sečtení hlasů oznámil, že dnes „složí předsednictvu účty a rezignuje“. Nabídnout funkci k dispozici chtějí i někteří další členové nejužšího vedení, další však nechtějí plány zveřejňovat předem. Diskuse kolem sjezdu se bude týkat pravděpodobně hlavně toho, jestli na jeho uspořádání spěchat, nebo dát před jeho konáním víc času méně známým kandidátům.

Volby budou mít pro ČSSD i značný ekonomický dopad. V tomto volebním období strana získá 62,6 milionu proti 130,8 milionu z končícího volebního období. První místopředseda strany Roman Onderka ČTK dříve řekl, že bude nutné snížit provozní náklady na minimum, včetně počtu zaměstnanců. Pomoci rozpočtu by měl i prodej nepotřebných malých nemovitostí v krajích, dodal.