ČT: Spolupracovník středočeské exhejtmanky míří k soudu kvůli kauze s externisty

ČTK/Vondrouš Roman Praha – V kauze pracovních smluv s externisty na středočeském krajském úřadě obžalovala státní zástupkyně Romana Šuberta, bývalého vysoce postaveného úředníka Středočeského kraje a blízkého spolupracovníka někdejší hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO). Podle obžaloby se dopustil porušení povinnosti při správě cizího majetku, a způsobil tím škodu téměř půl milionu korun, uvedla dnes Česká televize (ČT). V případu s poradenskými smlouvami čelí obžalobě také bývalá vedoucí kanceláře hejtmanky Hana Mastrini.

Obžalobu na Šuberta podalo obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5. V případě odsouzení hrozí bývalému úředníkovi dva roky vězení nebo zákaz činnosti.

Kraj podle dřívějších informací vyplácel externistům v době, kdy byla hejtmankou Pokorná Jermanová, údajně pět milionů korun ročně. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali na krajském úřadě na konci června 2019, zároveň i ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně. Prověřovali pracovní smlouvy. Hejtmanství částky vyplácené externistům odůvodnilo tím, že odešli klíčoví zaměstnanci a chyběly pracovní síly.

Podle informací serveru Seznam Zprávy z loňského září policisté Šuberta obvinili po porovnání výkazů práce, které externisté museli odevzdávat a do nichž zapisovali odpracované hodiny, s vyplacenými paušálními částkami. Spočítali, že externisté byli zaplaceni za víc hodin, než podle výkazů skutečně odpracovali. Tím, kdo to měl kontrolovat a odhalit, byl podle kriminalistů šéf hejtmančiny kanceláře Šubert.

Mezi externisty byl například někdejší volební manažer ANO Martin Itterheim, který za 50.000 korun měsíčně radil bývalé hejtmance s odpady. Pokorná Jermanová už dříve uvedla, že je normální, když má poradce na věci, v nichž se neorientuje. To, že má Itterheim stranickou knížku ANO, bylo podle ní jeho právo a shoda okolností. Za důležité považovala to, že je odborníkem a pracuje dobře.

V souvislosti s poradenskými smlouvami na středočeském krajském úřadě čelí kromě Šuberta obžalobě také někdejší vedoucí odboru kanceláře hejtmanky Hana Mastrini. Její případ už začal projednávat soud, uvedla ČT.

Autor: ČTK