Čtení v digitální době jako moderní výzva

V dnešní době, kdy technologie a digitální média ovládají naši pozornost, by se mohlo zdát, že tradiční čtení knih ztrácí na důležitosti. Nicméně, čtení je důležitou dovedností, která má hluboký vliv na naše vzdělání, mentální pohodu a osobní rozvoj.

Čtení má mimořádný vliv pro děti i dospělé. Pro děti je klíčové pro rozvoj jejich jazykových schopností, kognitivních dovedností a empatie. Příběhy stimulují jejich fantazii a kreativitu, rozvíjejí schopnost koncentrace a pomáhají jim lépe porozumět světu kolem nich. Čtení nám umožňuje získávat informace a rozšiřuje nám obzory tím, že se setkáváme s různými tématy, myšlenkami a perspektivami., což nám často pomůže porozumět složitým konceptům. U dospělých čtení podporuje rozvoj slovního vyjadřování, rozšiřuje slovní zásobu a podporuje kritické myšlení.

Čtení má tak významný dopad na naši společnost. Podle průzkumů se ukazuje, že lidé, kteří pravidelně čtou, mají lepší akademické výsledky, vyšší zaměstnatelnost a vyšší příjmy. Čtenáři jsou také často kritičtější a schopní si vytvářet vlastní názor na základě informací, které získají z knih či novin.

V dnešní digitální době se čtení přizpůsobuje novým formám, jako jsou e-knihy a audioknihy, alternativy, které mohou být pro některé lidi přístupnější a pohodlnější.

V České republice se čtení stále těší poměrně velké oblibě, i když často se mluví o jeho poklesu.

Podle statistik je situace v oblasti čtení v České republice celkově uspokojivá. Například v roce 2016 provedlo ministerstvo školství průzkum mezi žáky 4. tříd základních škol, ve kterém se ukázalo, že více než 80 % z nich čte pravidelně knihy. Tento trend pokračuje i v dalších věkových skupinách, kde četba stále patří k oblíbeným volnočasovým aktivitám.

Nicméně je třeba brát v úvahu, že s rostoucí dostupností digitálních technologií a mediálních obsahů může čtení postupně ztrácet na své popularitě. V posledních letech například klesá počet vypůjčených knih v knihovnách, zatímco počet vypůjčení digitálních médií (jako jsou například audioknihy) roste.

Podle dat ČSÚ, která sledují změny spotřebitelských návyků spojených s využíváním internetu, se v posledním desetiletí výrazně zvýšil počet jednotlivců, kteří využívají internet ke čtení zpráv, novin a časopisů. „V porovnání s rokem 2011 se v roce 2022 zvýšil podíl čtenářů online zpráv z 50 % na 78 % populace. Při zúžení záběru pouze na jedince používající internet se zvýší zastoupení čtenářů online periodik v roce 2022 na 92 % internetové populace. Ve všech věkových skupinách uživatelů internetu dosáhl tento podíl více než 80 %,“ upozorňuje Ivo Krobot z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. Za online články platí 12 % Čechů používajících internet.

Čtení online článků a periodik je v porovnání s dalšími aktivitami na internetu jednoznačně nejrozšířenější „kulturní“ činností. Pro porovnání – např. poslechu hudby přes internet se v roce 2022 věnovalo přibližně 52 % české populace, sledování videí 63 %.

Uživatelé internetu čtou online zpravodajství ve velké míře napříč všemi věkovými kategoriemi. Nejvyšší podíl (94 %) je ve věkové skupině 25–34 let. U celkové populace procento čtenářů na internetu s přibývajícím věkem výrazně klesá. Mezi osobami staršími 75 let je to čtvrtina. To však souvisí i s tím, že s rostoucím věkem klesá procento uživatelů internetu.

A jak je to s vývojem čtení ve školách? Situace v České republice je poměrně pozitivní, podle výsledků mezinárodního výzkumu PIRLS z roku 2016, který se zaměřuje na čtenářské dovednosti žáků 4. tříd, dosahují čeští žáci nadprůměrných výsledků.

Nicméně je třeba si uvědomit, že vzdělávání a čtení jsou oblasti, které se neustále vyvíjejí a mohou být ovlivněny řadou faktorů, jako jsou změny ve společnosti, technologický pokrok nebo změny ve vzdělávacích systémech. Proto je důležité vývoj v této oblasti podporovat.

Podle statistik se v České republice nejvíce čte beletrie, zejména detektivní romány, sci-fi a fantasy, a to především mladší generace. Dále jsou populární literární prvky, jako jsou memoáry a autobiografie. Nelze opomenout velkou popularitu knih pro děti a mládež.

V České republice se v roce 2020 vydalo 13 500 nových titulů. Je to stále relativně vysoké číslo, ale v průběhu posledních let toto číslo neustále klesá. Např. v roce 2020 bylo vydáno zhruba 15 000 titulů, jedná se tedy o meziroční pokless o cca 10%.

Kdy jste si naposledy přečetli knihu a přenesli se do světa fantazie?

Autor/ka fotografie: Perfecto Capucine: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/knihy-stul-vyzkum-police-1329571/