Delší otcovská dovolená, změna v ošetřovném i ve vyplácení dávek. Jaké novinky přináší letošní rok?

Oslavy Nového roku jsou úspěšně za námi a všichni se k běžnému životu a povinnostem. Nový rok přináší celou řadu změn ve všech oblastech včetně té sociální, proto se v dnešním článku podrobněji podíváme na to, co se v tomto směru nově změní.

Delší otcovská dovolená

Mezi změny, které letošní rok přináší, patří delší otcovská dovolená. Tu bude možné od prvního ledna letošního roku čerpat po dobu čtrnácti dnů namísto původního jednoho týdne, i nadále ale bude platit, že není možné ji přerušit, a je potřeba ji vyčerpat v celé její délce. Pokud bude narozené dítě muset zůstat v nemocnici, prodlužuje se doba, po kterou je možné na otcovskou dovolenou nastoupit, o dny hospitalizace, které spadají do období šestinedělí. Otcovskou dovolenou bude přitom i nadále možné čerpat také v případě, kdy je matka nebo dítě v nemocničním zařízení. V případě nástupu na otcovskou dovolenou po uplynutí šesti týdnů bude zapotřebí doložit lékařské potvrzení. Za hospitalizaci se v tomto případě nepovažuje standardní pobyt matky s novorozencem v porodnici.

Změny v ošetřovném

Mezi další novinky, které přináší letošní rok, patří také změny v oblasti dlouhodobého ošetřovného. To bude možné čerpat v případě, že pečujete o osoby v nevyléčitelném stavu, který vyžaduje poskytování paliativní péče a dlouhodobé péče v domácím prostředí. Původní sedmidenní pobyt dané osoby v nemocnici, který byl až dosud podmínkou pro čerpání dlouhodobého ošetřovného, se nově zkrátí na pouhé čtyři dny. Dlouhodobé ošetřovné bude možné nárokovat i zpětně, a to patnáct dní po jeho skončení.

Vyšší důchody i minimální mzda

V letošním roce dojde také k navýšení všech vyplácených důchodů. Základní výměra se navýší na 3 900 korun, výše průměrného starobního důchodu vypláceného v tomto roce by měla činit něco málo přes 16 tisíc korun. Minimální mzda se v letošním roce zvýší o 1000 korun na 16 200 kroun za měsíc pro zaměstnance se stanovenou týdenní pracovní dobou čtyřicet hodin. Dochází také ke zvýšení dávek odměn za pěstounskou péči, a mladí dospělí, kteří budou opouštět ústavní péči, dostávat příspěvek při studiu.

Otec

Zdroj fotografií: Pexels, Pixabay