Den architektury 2023

I letos Vám ve dnech 29. září 2023 – 5. října 2023 nabídne Den architektury 2023, největší festival o architektuře v naší zemi, stovky volně přístupných akcí po celé České republice a na Slovensku.

Tématem 13. ročníku tohoto festivalu je „Objev konstrukce!“. Hlavní program se zaměří na výjimečná konstrukční řešení z různých úhlů pohledu, jak v historické architektuře, tak i u staveb z 20. a 21. století.

Festival nabídne široké veřejnosti pestrou nabídku programů. Konat se bude od pátku 29. září do čtvrtka 5. října, zejména ale o víkendu 30. září a 1. října.

Prostřednictvím festivalu umožnuje spolek KRUH nahlédnout na své okolí z nevšední perspektivy pod vedením architektů, historiků a odborníků, kteří přibližují zajímavosti z jejich čtvrtí, bydlišť i širšího okolí. Den architektury se nezabývá jen architekturou a urbanismem, ale i věnuje pozornost i širším souvislostem, které stojí za vznikem každého domu, parku, čtvrti či města.

Letos uplyne 100 let od narození architekta Karla Pragera, jehož osobnost chce festival připomenout. Součástí festivalu budou architektonické prohlídky běžně nepřístupných budov, procházky, cyklovýlety, přednášky, workshopy i filmy o architektuře.

Světový den architektury je oficiálně stanoven na 1.října a festival se tak koná u příležitosti tohoto světového dne. Záměrem je otevřít tento obor veřejnosti v širších souvislostech, zajímavým a srozumitelným způsobem při zachování vysoké odborné úrovně.

Program vás vezme na cesty po architektonických skvostech, moderní architektuře i zapomenutých stavbách. Podíváte se do paláců, vesnických domků, bývalých továren i bankovních domů. Nebudou chybět výpravy po věžích, klášterech a kostelech nebo mostech, sportovních stadionech, výstavních pavilonech i nemocničních budovách.

V letošním roce se festival vydá po stopách architektů Karla Pragera a Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Na většinu akcí je potřeba předchozí registrace, které byly zahájeny 18. září v 9.00 hod., u vybraných regionálních akcí jsou již registrace otevřeny. Současně se Dnem architektury se i letos uskuteční festival Film a architektura. Festival také nabídne další doprovodné programy a programy pro děti.

V průběhu 13 let existence festivalu se zapojilo na 240 měst na území České republiky i na Slovensku:Adolfov-Větrov, Banská Bystrica, Bardejov, Bílovec, Boskovice, Bratislava, Brno, Brumov-Bylnice, Březnice, Bublava, Bylany u Kutné Hory, Čáslav, Čelákovice, České Budějovice, Český Krumlov, Chlumec nad Cidlinou, Chotouň, Dobříš, Dolní Maxov, Galanta, Gelnica, Hradec Králové, Hodonín, Hodslavice, Humpolec, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Kamenický Šenov, Karlovy Vary, Kladno, Kladruby, Klatovy, Kolín, Kopřivnice, Košice, Kralovice, Krásná pod Lysou horou, Kroměříž, Kutná Hora, Kyjov u Krásné Lípy, Kremnica, Krupina, Lanškroun, Lázně Bělohrad, Liberec, Lidice, Lipnice nad Sázavou, Litoměřice, Litomyšl, Litovel, Lomnice nad Popelkou, Mariánské Lázně, Markvartice u Sobotky, Martin, Mělník, Mikulov, Mnichovo Hradiště, Mníšek pod Brdy, Moravská Třebová, Most, Náchod, Náměšť nad Oslavou, Nesvačilka, Nitra, Nový Bor, Nymburk, Olomouc, Ondřejovice v Jeseníkách, Opava, Opočno, Ostopovice, Ostrava, Otrokovice, Pardubice, Partizánske, Pavlov, Piešťany, Písek, Plzeň, Plavecký Štvrtok, Poděbrady, Poprad, Praha, Prostějov, Příbram, Rajecké Teplice, Roudnice nad Labem, Rožnov pod Radhoštěm, Ružomberok, Řevnice, Sázava, Semily, Skalička, Slaný, Slavonice, Stoječín, Strakonice, Šediviny, Šaľa, Štiavnica, Šumperk, Tábor, Teplice, Terezín, Topoľčany, Trenčín, Třebíč, Turnov, Týn nad Bečvou, Týn nad Vltavou, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Valašské Meziříčí, Varnsdorf, Velké Losiny, Veselí nad Lužnicí, Vimperk, Volyně, Vratislavice nad Nisou, Vranov nad Dyjí, Vrané nad Vltavou, Vysoké Mýto, Vysoké Tatry, Zlín, Žamberk, Žatec, Žebrák, Želiv, Zvolen, Žďár nad Sázavou, Žihle, Žilina

Vydejte se s námi po stopách historie, do míst, která píšou nesčetné příběhy.

Autor/ka obrázku: Pexels.com