Den vzniku samostatného československého státu, 28. října – akce ve Středočeském kraji

Letos slavíme již stotřetí „narozeniny“ našeho státu. Den vzniku samostatného československého státu je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 28. října. Je daný § 1 zákona číslo 245/2000 Sb. Slaví se jako připomenutí výročí 28. října 1918, kdy zástupci Národního výboru československého zveřejnili provolání o vzniku Československa a vydali zákon o zřízení samostatného státu. Pro někoho se toto datum nese pouze ve znamení volného dne, pro dalšího znamená nepříjemnost v podobě zavřených obchodů a jiní ho sotva zaznamenají. Mnoho lidí si však chce tento den užít na maximum, ideálně aktivně, společně s rodinou nebo přáteli. Kromě výletu do přírody, nebo pohody na gauči,  mohou lidé volit některou aktivitu z pestré nabídky programů v řadě měst a obcí, a to napříč celou republikou. Speciální program, či zvýhodněné vstupné si připravila řada institucí – muzea, galerie, sportoviště či zoologické zahrady.

 

Ve Středočeském kraji se pak slaví na několika místech, kromě již zmíněného státního svátku je tento den zároveň Dnem Středočeského kraje. Na své si přijdou všechny věkové kategorie i vyznavači nejrůznějších zájmů. K vidění a slyšení toho bude celá řada – koncerty, vernisáže, trhy nebo besedy. Tento den bude jistě i zpestřením podzimních prázdnin školáků a studentů.

Kouřim – Muzeum Kouřimska, Kostel sv. Štěpána, Muzeum lidových staveb

Český Brod – Podlipanské muzeum

Například v Kutné Hoře lze v rámci této akce navštívit jednotlivé části Českého muzea stříbra, tedy Hrádek, Kamenný dům či Tylův dům, a to za symbolické vstupné 1 Kč. Připraven je pak doprovodný program v podobě komentovaných prohlídek, řemeslného trhu nebo šperkařské dílny BUBUN.  Nezapomnělo se ani na děti, pro které budou k dispozici pracovní listy vztahující se k jednotlivým výstavám. Za korunu pak mohou návštěvníci vidět také unikátní Kutnohorské iluminace v Galerii Středočeského kraje (GASK) a zároveň si užít vizuální hernu, výtvarnou dílnu a komentovanou prohlídku výstavy Pavla Kopřivy „Přímý přenos“.

 

V Kolíně a okolí pak mohou lidé navštívit Veigertovský dům, kde se bude mimo jiné, konat od 14:00 komentovaná prohlídka výstavy „Sladkosti na Kolínsku“, Červinkovský dům, Dvořákovo muzeum pravěku, chrám sv. Bartoloměje, zvonici nebo farní školu. Pozadu nezůstala ani Kouřim, zde je k vidění Muzeum lidových staveb v Kouřimi, Muzeum Kouřimska nebo kostel sv. Štěpána. Milovníci hudby jistě uvítají koncert violoncellisty Jana Škrdlíka „Radosti a strasti zámků“ na zámku ve Vlašimi, kde jsou zároveň otevřeny všechny expozice, a to za pouhých 10 Kč.

 

Ať už jste si z nabídky vybrali nebo dáte přednost programu vlastnímu, přejeme příjemně strávený den, v dobré společnosti.