Dividendy z ČEZu stát použije na pomoc s drahými energiemi, oznámil Stanjura. Sektorovou daň odmítl

Energetická skupina ČEZ měla za letošní první pololetí čistý zisk 33,6 miliardy korun, meziročně o 32 miliard korun vyšší. Čistý zisk pro letošní rok očekává mezi šedesáti a pětašedesáti miliardami korun. Stát jako majoritní akcionář by tak na dividendách mohl získat 34 až 36 miliard korun.

Podle Stanjury se stejně jako letos počítá s tím, že peníze z dividend půjdou na pomoc lidem s vysokými cenami energií. Vláda už dříve oznámila, že celkem na tuto podporu vyhradí 66 miliard korun, z toho čtvrtinu (asi 16,5 miliardy korun) pošle lidem letos.

„Letošní pomoc pokryly dividendy z ČEZu a stejně tak počítáme, že ty, které budou vyplaceny za letošní rok, stát použije na slíbených padesát miliard pomoci domácnostem a firmám příští rok,“ řekl Stanjura. Valná hromada, která o vyplacení dividend za letošek rozhoduje, bude příští rok v červnu.

Zhruba 34 až 36 miliard korun může stát získat při výplatě asi osmdesátiprocentní dividendy. Stanjura nevyloučil, že kabinet bude uvažovat o jejím zvýšení. „To je zatím předběžné, ale ve výplatě dividend jsme na hranici osmdesáti až sta procent,“ poznamenal.

DAŇ Z NEOČEKÁVANÉHO ZISKU
Vláda také uvažuje o zavedení mimořádné daně z neočekávaného zisku, která by se mohla týkat například bank i dalších sektorů. Banky i energetické společnosti v prvním pololetí oznámily výrazný nárůst zisků. Stanjura vyloučil, že by se jednalo o sektorovou daň. Rozhodnutí podle něj padne zhruba do 10. září.

Stát podle ministra financí bude kromě odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje kompenzovat zvýšené výdaje na energie firmám i jinak. Podporu by mohly získat například firmy, které jsou energeticky mimořádně náročné, vyžaduje to ale schválení v EU.

„Vím, že v této chvíli jsou notifikovány například ocelářství nebo chemický průmysl,“ řekl Stanjura. Menším firmám a živnostníkům pak podle ministra dorazí platba za obnovitelné zdroje ve výši zhruba 600 korun za jednu kW hodinu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *