Dívka v červeném kabátě ze Schindlerova seznamu pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny

Oscarový Schindlerův seznam seznámil celý svět s Oscarem Schindlerem. Moravským továrníkem německé národnosti, který za druhé světové války pomáhal Židům uniknout smrti v koncentračních a vyhlazovacích táborech.

Režisér Spielberg memento obětí zdůraznil v převážně černobílém filmu červeným kabátkem, do něhož je oblečeno jedno z židovských dětí. Stejně nepřehlédnutelné jako červený svrchníček totiž bylo podle Spielberga vyvražďování evropských Židů, přesto ne všichni udělali dost, aby holocaust zastavili.

Tříleté děvčátko ve filmu z roku 1993 ztvárnila polská dívenka Oliwia Dabrowská. O téměř tři dekády později se její život opět propojil s válkou, když se zapojila do pomoci uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny. „Neměla jsem nějaký specifický důvod pro to, abych začala pomáhat. Nemohla jsem ale jen tak stát a nic nedělat,“ podotýká.

I symbol naděje

Z natáčení hollywoodského dramatu si prý mnoho nepamatuje, ovšem nyní, ve spojitosti s válkou na Ukrajině, si obrazy z filmu často vybavuje. „Každé jedno dítě, každá jedna žena, každá jedna dívka – ty všechny jsou pro mě dívkou v červeném kabátu. Všechny jsou nevinnými obětmi války. Vidím ji (dívku v červeném kabátu) v jejich očích, v mrtvých tělech, protože i ona ve filmu zemřela,“ říká.

Jako „dívce v červeném kabátě“ je pro ni navíc snazší rozšířit povědomí o práci dobrovolníků a oslovit lidi s žádostí o finanční podporu uprchlíků. Na svých sociální sítích slavný plakát k Schindlerově seznamu zveřejnila v ukrajinských barvách. Červený kabát vyměnila za modrý. „Vždy byla symbolem naděje,“ napsala k ikonické dívce.

zdroj: ČT24 Zprávy