Do Čech dorazil silný vítr. Láme stromy, desítky tisíc domácností jsou bez proudu

Kvůli silnému větru, který ve čtvrtek zasáhl část země, evidovala společnost ČEZ Distribuce kolem poledne zhruba 160 tisíc odběrných míst bez elektřiny. Nejhorší byla situace ve středních Čechách, kde nemá proud na 60 tisíc domácností. V Libereckém kraji je to 30 tisíc míst a okolo 20 tisíc odběratelů je bez elektřiny v kraji Ústeckém, Karlovarském a Plzeňském. Na jihu Čech, kde elektřinu distribuuje firma E.ON, se bez proudu ocitlo zhruba deset tisíc domácností.

„Jsme v terénu, pracujeme na obnovení dodávky elektřiny. Situaci nám komplikuje silný nárazový vítr, který láme stromy a větve. Ty padají do vedení, trhají vodiče, dochází k poškození izolátorů,“ informovala ČTK mluvčí společnosti ČEZ Distribuce Soňa Holingerová.

V Praze vítr komplikuje provoz na letišti

Silný vítr komplikuje provoz tramvají v Praze, problémy jsou také na železnici a letišti. Hasiči zatím měli 50 výjezdů, hlavně ke spadlým stromů, které odstraňovali například v oboře Hvězda. Zasahovali také u uvolněných střech. 

Hasiči v Ústeckém kraji vyjíždějí k popadaným stromům

V Sokolově vítr uvolnil část oplechování střechy na mateřské škole v ulici Kosmonautů. Podle starostky Renaty Oulehlové (ANO) budou hasiči uvolněnou střechu zatím zatěžovat pískem. Děti ani učitelky nebyly ohroženy a zůstávají v budově. V Sokolově také spadl strom na cyklostezku a zranil ženu a dvě děti, odvezla je záchranná služba.

Hasiči vyjížděli hlavně k popadaným stromům na silnici. První výjezdy byly už před 7:00 ráno, například do Olšových Vrat u Karlových Varů nebo do Milíkova na Chebsku, kde odstraňovali stromy a větve ze silnic. Další výjezdy měli po celém kraji, opět hlavně ke zlomeným nebo popadaným stromům. V Nové Roli spadl strom na zaparkované auto.

Na silný vítr upozorňovali meteorologové předem. Hasiči tak podle mluvčího Kasala posílili služby na všech stanicích v Karlovarském kraji. „Vždy minimálně o jedno výjezdové družstvo, posílený je rovněž početní stav operátorů na operačním středisku,“ upřesnil mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Správci Národního parku České Švýcarsko apelují na bezpečnost, zoo zavřely

Také v Ústeckém kraji od brzkého rána silný vítr způsobil škody. Hasiči od 11 hodin odstraňovali 63 stromů, sdělil mluvčí hasičů Lukáš Marvan. „U Velemyšlevsi spadl strom na projíždějící vozidlo. Nikdo nebyl zraněn,“ uvedl například.

Aktuálně panují komplikace na železnici na Děčínsku. „Na naši lokomotivu spadla větev, tak stojíme kousek za Děčínem,“ řekla v 11:45 ČTK cestující. Doplnila, že vlaky měly zpoždění i ráno.

Výstrahu vydala správa Národního parku České Švýcarsko. „Na celém území národního parku hrozí vysoké nebezpečí pádu stromů a jejich částí. Důvodem je velkoplošný rozpad smrkových kultur oslabených dlouhotrvajícím suchem a následně napadených lýkožroutem smrkovým,“ uvedli správci na webu. V upozornění apelují na návštěvníky parku, aby dbali při vstupu do parku zvýšené pozornosti. „Ve vlastním zájmu se řiďte upozorněními umístěnými v terénu a dodržujte pravidla pro návštěvu národního parku,“ dodali správci.

Zoopark Chomutov, zoo v Děčíně i zoo v Ústí nad Labem se z bezpečnostních důvodů rozhodly zavřít areály pro návštěvníky. V Chomutově a v Děčíně zavřeli ve 12:00, ústecká zoo zhruba v 11:00. Zástupci zahrad o tom návštěvníky informovali na svých facebookových stránkách.

Středočeští hasiči za sebou mají přes stovku výjezdů

Hasiči ve středních Čechách vyjížděli k 10:00 k téměř čtyřem desítkám událostí po celém kraji, před polednem jejich počet ještě výrazně stoupl. Nejvíc práce měli na Kladensku, Rakovnicku a Příbramsku. „V Berouně spadl strom na zaparkované auto a v Milostíně na Rakovnicku létaly utrhané kryty z bazénu po zahradě,“ uvedla jejich mluvčí Vladimíra Kereková.

V Plzeňském a Jihočeském kraji opravují energetici vedení

Silný vítr zaměstnává v Plzeňském kraji kromě hasičů i energetiky, kteří odstraňují závady na elektrickém vedení. Hasiči mají desítky výjezdů k popadaným stromům, bez proudu je dvacet tisíc domácností.

Policejní mluvčí Eva Červenková řekla, že policie eviduje desítky telefonátů kvůli událostem spojeným s počasím. „Silný vítr komplikuje dopravu v celém kraji, kde je přes komunikace popadáno několik stromů nebo elektrické vedení. Evidujeme i převrácená vozidla či dopravní nehody. Nejvážnější situace je v příhraničních oblastech,“ uvedla.

Výpadky proudu trápí i Jihočeský kraj. „Aktuálně máme deset poruch na vedení vysokého napětí. Poruchy jsou čerstvé, vymezujeme je a intenzivně pracujeme na obnovení dodávek elektrické energie zákazníkům,“ informoval Roman Šperňák za distribuční společnost E.ON. Kvůli následkům silného větru nejezdí vlaky mezi Bechyní a Táborem a na tratích Veselí nad Lužnicí – Lomnice nad Lužnicí, Majdalena – Třeboň.

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do 20:00. Velmi silný vítr má foukat v Karlovarském, Ústeckém, Plzeňském, Středočeském, Jihočeském a Olomouckém kraji a také v Praze. Před silným větrem varují meteorologové v Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji a v Kraji Vysočina.

zdroj: ČT24 Zprávy