Do hor opět zamířily tisíce lyžařů, podmínky pro běžkaře ale obleva zhoršila

Do lyžařských středisek v Česku o víkendu dorazily tisíce lidí, které neodradilo ani sobotní zatažené a větrné počasí. Dnešek byl téměř všude slunečný, což se projevilo i na parkovištích. Zcela plná byla v horském sedle pod Šerlichem na hřebeni Orlických hor nebo hlavních krkonošských střediscích, dopravu tam proto mnohdy řídili policisté. Zatímco na sjezdovkách je i po nedávné oblevě většinou dostatek sněhu, v některých běžkařských stopách, třeba na západě Čech, chybí, vyplynulo z vyjádření provozovatelů pro ČTK.

V Krkonoších ve Špindlerově Mlýně o víkendu lyžovalo 10.000 lidí a do SkiResortu Černá hora – Pec pod Sněžkou přijelo za lyžováním a turistikou asi 15.000 lidí. Zvlášť dnes tam byly podle provozovatelů ideální podmínky, v sobotu ráno komplikoval provoz lanovek vítr. Běžkaři navíc mohou v okolí areálů vyrazit na 90 kilometrů upravených tras.

Kvalitní lyžování bylo o víkendu také v orlickohorských areálech v Deštném a Říčkách. „Po sobotním předání cen vítězům 62.ročníku Skiinterkriteria byl dnes provoz areálu bez jakéhokoliv omezení. Navíc se uklidnil vítr a nastoupila jasná obloha,“ uvedli vlekaři z Říček.

Kompletně v provozu bylo i středisko v Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem v Pardubickém kraji. Stejně jako v Krkonoších a Orlických horách i zde byly ve vrcholových partiích upraveny běžkařské trasy.

Pro běžkaře zůstal po oteplení sníh i v nejvýše položených partiích Krušných hor, například u Klínovce byla nejlépe sjízdná trasa mezi Dámskou, Pytláckou roklí a Meluzínou. Pro milovníky sjezdového lyžování měly velké krušnohorské areály otevřeny téměř všechny vleky a sjezdovky. V okolí Božího Daru se jezdilo i na Novaku a oteplení ustál rovněž areál Plešivec. Na lyžování v Karlovarském kraji ale lákaly i níže položené areály, konkrétně Bublava na Sokolovsku zvala na téměř jarní lyžování a Mariánské Lázně o víkendu spustily lanovku i dvoumístný vlek C, upraveny tam byly dvě sjezdové tratě.

Zájem o lyžování byl o víkendu také na jihu Čech. Na Lipno přijelo po oba víkendové dny přes 1500 lidí a jen o něco méně jich bylo na Zadově, kde měli tříkilometrový okruh i běžkaři. „Bylo pěkné počasí, víkend se povedl. Sníh nám zatím drží,“ řekl ČTK za zadovský areál Petr Vondraš. Zavřít museli zadovští areál Nové Hutě, protože po oblevě tam bylo málo sněhu.

V Plzeňském kraji se sníh po oteplení udržel zejména ve výše položených areálech, které měly dostatečnou zásobu sněhu. Na Špičáku bylo v provozu pět lanovek a vleků a v okolí Železné Rudy byly v provozu i areály Nad nádražím, Belveder a Alpalouka. Běžecké tratě jsou v regionu podle zjištění ČTK téměř bez sněhu nebo je nelze strojově upravovat. V běžkařském areálu Bretterschachten v blízkém Německu byly tratě zatím upravené.

Také v Jeseníkách sobotní zatažené a větrné počasí dnes vystřídalo slunce, návštěvnost tamních areálů byla podle provozovatelů dobrá ale oba dny. „Jsme překvapeni, že lidé jezdí i během ledna,“ řekl ČTK provozovatel areálu na Červenohorském sedle Martin Dubský. S víkendovou návštěvností byli spokojeni i v Branné na Šumpersku nebo v Kopřivné v Malé Morávce na Bruntálsku. V Kopřivné si ale návštěvníci kvůli oteplení už moc neužijí ledové sochy zvířat, které zdobí areál od minulého víkendu. „Bohužel kvůli počasí už postupně roztávají,“ řekla ČTK zástupkyně areálu Veronika Ležatková.

V Beskydech počasí o víkendu lyžařům nepřálo, podmínky tam pro ně ale zůstaly dobré. „Čekali jsme příjemné zimní dny. Místo toho padal sníh s deštěm. Celkově bylo nevlídno,“ řekl ČTK vedoucí střediska Ski Bílá na Frýdecko-Místecku Jaroslav Vrzgula. Každý den ve středisku lyžovalo kolem 1500 lidí, neděle byla o něco slabší. Horská služba v oblasti ale dál nedoporučuje hřebenové túry. Horské chodníky jsou ve vyšších polohách zledovatělé a hrozí pády a úrazy.

Autor: ČTK