Do obcí ve Středočeském kraji putují dotace na opravu komunikací

Rozkopané a „děravé“ komunikace, silnice a cesty jsou problémem, který trápí celou řadu obcí včetně těch středočeských. Díky novému krajskému fondu homogenizace bude ale ve Středočeském kraji již brzy zahájena náprava těchto nepříjemných problémů. V dohledné době by mezi prvních devět obcí mělo doputovat celkem 26,5 milionu korun ze zmíněného fondu. Jeho celková výše činí sto milionů korun, které budou mezi obce postupně rozdělovány. Tento fond byl krajem založen s cílem zajištění lepších oprav rozkopaných komunikací.

 

Silnice II. a III. třídy v řadě obcí ve Středočeském kraji byly rozkopány z různých důvodů, převážně šlo ale o pokládku kabelů, instalaci plynového potrubí nebo třeba budování kanalizace či vodovodu. Kraj chce nyní finančně přispět na to, aby tyto komunikace, které jsou v jeho správě, byly řádně a kvalitně opraveny po celé své šíři, a nikoliv jen formou záplaty přímo v místě výkopu.

 

Silniční dopravu má v kraji na starost náměstek hejtmanky Martin Kupka (ODS), podle kterého má program homogenizace zajistit kvalitní silnice ve všech obcích, ve kterých jsou nutné jejich opravy po zmíněných zásazích. Ke schválení dotačního programu na homogenizaci komunikací došlo na jaře letošního roku, kdy jej schválili krajští zastupitelé. Jednotlivé obce mohly začít žádat o dotace koncem letošního června, další termín je stanovený na konec září. „Maximální výše dotace je pro rok 2021 stanovena na 600 korun na metr čtvereční homogenizované silnice II. a III. třídy. Výše dotace pak vychází z 50 % průměrných cen obvyklých,“ uvádí náměstek Martin Kupka na stránkách úřadu Středočeského kraje.

 

Z fondu homogenizace bude nyní poskytnuta finanční podpora těmto obcím a za těmito účely:

 

Komunikace Kolín –Zibohlavy, Kolínsko, obnova povrchu, 3 646 920 korun.

Silnice Vysoká – Strážnice, Mělnicko, obnova po stavbě kanalizace, 4 282 081 korun.

Jizerní Vtelno, Mladoboleslavsko, obnova povrchu vozovky, 1 790 503 korun.

Jestřabí Lhota, Kolínsko, obnova silnice po stavbě kanalizace, 2 913 600 korun.

Lochovice – Netolice, Berounsko, homogenizace vozovky po stavbě kanalizace, 892 978 korun.

Benešovsko, homogenizace komunikací po stavbě Skupinového vodovodu CHOPOS, 5 381 700 korun.

Štíhlice, Praha – východ, oprava komunikací po stavbě kanalizace, 2 019 600 korun.

Klokočná, Praha – východ, homogenizace komunikace po stavbě kanalizace, 2 400 000 korun.

Mšecké Žehrovice – Lodenice, Rakovnicko, homogenizace povrchu silnice, 2 292 950 korun.

Zdroj: Středočeský kraj